Dökülebilir refrakterlerde su-toz oranının mukavemete etkisi
The effect of water-powder ratio on properties of castable refractories
- Tez No: 598619
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dökülebilir refrakterlerde akıcılık, prizlenme süresi, sinterleme öncesi ve sonrası mukavemet, büzülme oranı gibi karakteristikler önemlidir ve ilave edilen su oranından etkilenmektedir. Bu sebeple incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada refrakter hammaddesi olarak ergimiş silika ile kalsiyum alüminat çimentosu karışımı ve farklı oranlarda katkılar kullanılmıştır. Karışımlar iki ana grupta hazırlanmış, birinci gruptaki karışımlar küp ve çubuk şeklinde, ikinci gruptakiler ise sadece küp şeklinde dökülmüştür. Tüm numuneler oda sıcaklığında 120 saat kürlenmiştir. Bu sürenin sonunda birinci gruptaki küplerin basma mukavemetleri sinterleme işlemi yapmadan, ikinci gruptaki küplerin ise 1250 santigrat derecede 5 saat sinterlendikten sonra, fırında soğutulmasının ardından ölçülmüştür. Çubukların ise sinterlemeden önceki boyları ölçülmüş ve sinterleme sonrası büzülme oranları bulunmuştur. Yapılan deneylerin sonucunda, su oranının azaltılmasıyla birlikte prizlenmenin hızlandığı, sinterleme öncesi mekanik özelliklerin genel olarak artış eğiliminde olduğu, sinterleme sonrası dayanımın doğrusal bir artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Akıcılığın ve büzülme oranının ise hem su oranına, hem de kullanılan katkılara bağlı olarak değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In castable refractories, characteristics such as fluidity, setting time, strength before and after sintering, shrinkage rate are important and affected by the added water ratio. Therefore, it should be examined. In this study, fused silica and calcium aluminate cement mixture and additions in different ratios were used as refractory raw materials. The mixtures were prepared in two main groups, the mixtures in the first group were cast as cube and stick, and the second group was cast as cube. All samples were cured at room temperature for 120 hours. At the end of this period, the compressive strength of the cubes in the first group was measured without sintering. The cubes in the second group were sintered at 1250 centigrade degrees for 5 hours and then cooled in the oven. After cooling they are tested for compressive strength. The lengths of the sticks before sintering were measured and the shrinkage rates were determined after sintering. As a result of the experiments, it has been observed that with the reduction of the water ratio, the setting has accelerated, the pre-sintering mechanical properties have a tendency to increase in general and the post-sintering strength has increased linearly. It was detected that the fluidity and the shrinkage rate varied according to the water ratio and the additives used.