Türkiye'de kadastro yenilenmesi uygulamalarının incelenmesi ve irdelenmesi
Investigation and evaluation of cadastral renewal applications in turkey
  1. Tez No: 598620
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki kadastro yenileme çalışmalarına değinilerek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen uygulamaların teknik ve hukuki boyutları incelenip irdelenmiştir. Yapılan örnek uygulamalar üzerinden, yenilemenin ilk mülkiyet kadastrosu ile karşılaştırılması yapılarak analizler yapılmıştır. Son bölümde ise ilk mülkiyet kadastrosu, yenileme ve ikinci kadastro arasındaki ilişki ortaya konmuş ve gerçek bir kadastral yenilemenin, beklentileri tümüyle karşılayamadığından yapılacak ikinci kadastro çalışmalarının gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the cadastral renewal studies in our country were touched upon and the technical and legal dimensions of the applications carried out by the General Directorate of Land Registry and Cadastre were studied and examined. Analyzes were made on the basis of the sample applications made, the comparison of the renewal with the first property cadastre. In the last part, the relationship between the first property cadastre, the renewal and the second cadastre has been put forward and the necessity of the second cadastre works to be done due to the fact that a real cadastral regeneration can not fully meet the expectations.