Sanayileşme öncesi, 16. - 19. yüzyıllar arası Yeni Dünya'da şeker üretim yapıları
Sugar production buildings before industrialization in the New World between 16th and 19th centuries
- Tez No: 598623
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞFİKA GÜL AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Şeker kamışı bitkisinden şeker üretimi, sanayileşme öncesi dönemlerde geleneksel yöntemlerle yapılmıştır. Bu geleneksel yöntemler, değirmenlerde ezme/öğütme, kazan ya da kaynatma evlerinde kaynatma, açık alanda güneşte ya da kürleme evlerinde kurutma işlemlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, sanayileşme öncesinde, Yeni Dünya'daki şeker üretim yapıları dört ana başlık altında toplanarak incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde literatür özeti, tezin amacı ve hipoteze ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Eski Dünya'da geleneksel şeker üretim yöntemlerine ve değirmenlerin gelişimine değinilmiştir. Tezin üçüncü esas bölümünde, Yeni Dünya'daki şeker üretim yapılarının alt bölümleri olan öğütme, kaynatma, kurutma işlemleri ve yapıları ele alınarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde konunun değerlendirmesi yapılarak ve sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before the industrialization, the sugar production from the sugar cane plant has been performed using traditional methods. These traditional methods are comprised of grinding in the mills, boiling in boiling houses or kettles, drying in open fields under the sun or in the curing houses. In this study, the sugar production buildings in the New World are reviewed by falling under four main sections. In the first section, information with regards to literature abstract, purpose of the thesis and hypothesis are provided. In the second section, the traditional sugar production methods and the development of the mills were reviewed in the Old World. In the third main part of the thesis, grinding, boiling, drying processes and structures which are the sub-sections of the sugar production structures in the New World are examined. In the fourth section, the subject is evaluated and conclusion is derived.