A configurable interface for analog sensor outputs
Analog almaç çıkışları için yapılandırılabilir bir arayüz
  1. Tez No: 598624
  2. Yazar: BARAN DEMİRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FAİK BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Analog almaç çıkışlarını okumak, alçak frekanslardaki gürültü nedeniyle zor bir görev olabilmektedir. Almaç işaretini temiz bir sekilde elde edebilmek için özel arayüz devreleri gerekmektedir. Analog işaretler özel arayüz devrelerini kullanarak kayma(ofset), sürüklenme ve 1/f gürültüsünden arındırılmaktadır. Bunun yanında, arayüz devresi eger yapılandırılabilir ise, farklı frekanslarda çalışmak mümkün olmaktadır. Arayüz bloğunda analog almaç çıkışındaki işaret, doğrama modulasyon teknigini kullanarak alçak frekans gürültü etkilerinin çok etkin olmadığı bir frekans bandına kaydırılır. Frekansı kaydırılmış işaret daha sonra farklı tipte suzgeçler ile süzülüp alçak frekans gürültülerinden temizlenerek tekrar asıl frekans bandına döndürülür. Tasarımda aktif RC, Gm-C ve anahtarlamalı kapasitörlü olmak uzere üç tip süzgeç kullanılmıştır. Bütün topoloji, kutuplama sayısal analog dönüştürücüsü (BDAC) adı verilen 5-bitlik sayısal analog dönüştürücüleri (DAC) ile kontrol edilmektedir. Bu sayede işlevsel transiletkenlik yükselticilerinin (OTA) kutuplama akımları sayısal olarak kontrol edilebilmektedir. Bu sayede OTA tabanlı yükseltici ve süzgeçler farklı frekans bölgelerinde çalışabilmektedir. Sonuç olarak, analog almaç çıkışları için yapılandırılabilir arayüz tasarımı yapıl-mıştır. Tasarım ve serimler UMC 130nm teknolojisinde Cadence Virtuoso programında gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reading out analog sensor outputs can be a challenging task at low frequencies because of the low frequency noise. To obtain a sensor signal clearly, special interface circuits are required. By using such circuits, analog signals are cleaned from offset, drift and 1/f noise. Besides, if the interface circuitry is configurable, it can be possible to interface to inputs at different frequency ranges. At the interface block, analog sensor output signal is moved to a frequency band where low frequency noise effects are not dominant by using chopping modulation technique. The frequency-shifted signal is then filtered using various filter types. To remove the low frequency noise before moving the signal back to the original band, three types of filters used in the interface are Active RC, $G_{m}$-C, and Switched Capacitor filters. The entire topology can be configured by a 5-bit digital to analog converter (DAC) called Biasing DAC (BDAC). This allows us to digitally change the biasing current of operational transconductance amplifiers (OTA). Therefore, OTA based amplifiers and filters can operate in different frequency ranges. As conclusion, a configurable analog sensor interface has been designed. The design and layouts have been realized in Cadence Virtuoso using UMC 130nm techology.