Renewable energy potential and production of Turkey: 2023 vision
Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli ve üretimi: 2023 vizyonu
- Tez No: 598690
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye gelişen ekonomisi, artan nüfusu, kentleşme oranının artması gibi birçok faktöre bağlı olarak enerji talebi sürekli olarak artmakta olan ve bu enerji ihtiyacın önümüzdeki yıllarda daha da artması beklenen bir ülkedir. Ülkemiz enerji kaynakları açısından önemli bir oranda dışa bağımlıdır. Bu durumun cari açık üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Diğer taraftan Dünyada petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil enerji kaynaklarının hızla tükeniyor olduğu düşünüldüğünde yenilenebilir enerji kaynakları ülkelerin sürdürülebilir enerji politikalarının önemli bir noktasını oluşturduğu görülmektedir. Bu çalışmada; Dünya ve Türkiye'nin mevcut ve gelecekteki enerji analizi yapılmış olup, ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları açısından potansiyeli, kurulu gücü ve hedefleri incelenmiştir. Bu kapsamda; güneş, rüzgâr, hidrolik, jeotermal ve biokütle enerjisi başta olmak üzere Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyeli, son yıllarda bu kaynaklarda yaşanan kurulu güç artışları ve geleceğe yönelik hedefleri incelenmiştir. Türkiye'nin hidrolik açısından potansiyelin önemli bir kısmının devrede olduğu yine de bir miktar daha değerlendirilebilecek hidrolik potansiyeli bulunmaktadır. Diğer taraftan özellikle rüzgar ve güneş enerjisinde önemli bir potansiyel olduğu ve bunun büyük bir kısmının değerlendirilmeyi beklediği, önümüzdeki dönemde özellikle rüzgar ve güneş fotovoltaik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte üretim maliyetlerin düşebileceği ve bu kaynağın daha ekonomik olabileceği, jeotermal enerjisinde kurulu güç hedefinin geçildiği ve yeni bir hedefin belirlendiği,biokütle potansiyeli açısından ise birincil enerji kaynağı olarak yeterince değerlendirilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy demand continuously increases depending on many factors; e.g. emerging economy, population growth and the increase of urbanization rate. It is estimated that this energy demand builds up over time in the future. Turkey relies heavily on external energy resources. This situation has a strong effect on current deficit. On the other hand, when it is considered that the whole world is running out of fossil resources such as petroleum, coal and natural gas; renewable energy resources issue is very important for the sustainable energy policies of countries. In this study, an energy analysis is made for both the world and Turkey considering the current conditions and the future. Then Turkey has been examined in terms of the potential in renewable energy resources, installed capacity and targets. Within this framework, renewable energy potential and installed capacity of Turkey; particularly solar, wind, hydraulic, geothermal and biomass potentials and the installed capacity based on these sources are studied. Turkey uses a substantial part of its hydraulic potential at present but still a fair amount can be utilized. Moreover, it is found that there is a considerable potential in wind and solar energy. In the forthcoming period, with the advancement of technology in this field production costs will decrease. Therefore, wind and solar energy will be more economical. Regarding geothermal energy, installed power target has been achieved and a new target has been determined. In respect to biomass potential, it is examined that this potential is not utilized sufficiently.