Performance evaluation of iot data security on cloud computing
Bulut bilişimi ile nesnelerin internetinin veri güvenliğinin bulut bilişimi üzerinde performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 598695
  2. Yazar: KÜBRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERCAN TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz teknolojisinde akıllı cihazların hem birbirleriyle hem internet ortamıyla iletişim içerisinde olmaları son zamanların gözde kavramlarından“Nesnelerin İnterneti”ni ön plana çıkarmaktadır. Bu kavramın ortaya çıkması ile birlikte Nesneler birbirleri ile rahat bir şekilde haberleşebilmekte fakat bu esneklik, veri artışına ve veri artışı ise alan sorununa sebep olmaktadır. Nesnelerin İnterneti için herhangi bir kurulum gerektirmemekle birlikte yazılım, donanım ve veri depolama gibi güçlü gereklilikleri tek bir yapı altında internet ortamında toparlayan ve bununla birlikte esnek bir şekilde her yerden çalışma olanağı sunan bulut platformu, bu nitelikleri ile oldukça cazip hale gelmiştir. Sanal sunucular aracılığıyla birçok uygulama, program ve verilerin depolandığı sistem, bulut bilişim olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada akıllı cihazlardan buluta gönderilen ve buluttan temin edilen veriler için güvenli bir şekilde gönderilen yerden çıkıp, gerektiğinde yine aynı şekilde ulaşılması konusu üzerine durulmuştur. Bu anlamda gönderilecek veri şifreleme modülünden geçip buluta şifreli halde gönderip saklanmıştır. Aynı verinin şifreli hali ise buluttan çekilerek deşifre edilmiş, orijinal halinin kullanıcı güvenli bir şekilde ulaşması sağlanmıştır. Şifreleme amacıyla bir uygulama geliştirilmiş olup uygulamada AES, DES and RSA algoritmalarına yer verilmiştir. Nesnelerin İnterneti verilerini alabilmek amacıyla bir simülatör tasarlanmış ve yakalanan Nesnelerin İnterneti verilerinden farklı boyutlarda alınarak bir performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu anlamda RSA algoritması oldukça küçük verileri şifreyebilmesine karşın AES and DES daha büyük boyutlu dosyaları şifreleyebilme anlamında oldukça başarılı ve hızlıdır. Son olarak şifrelenmiş olan bu veriler Google Bulut Platform (GCP)'a iletilmiştir. Sonrasında ise saklanan mevcut veriler buluttan çekilerek bahsi geçen algoritma ile bu kez deşifre edilmiştir. Neticede, Nesnelerin İnterneti verilerinin buluta güvenli akışı sağlanmış olur.
Özet (Çeviri)
In today's technology, the fact that smart devices are in communication with each other and with the internet environment makes the Internet of Things (IoT) one of the most popular concepts of recent times. With the emergence of this concept, objects can communicate easily with each other, but this flexibility causes data to increase, and that increase results in a space problem. Although no installation is required for the IoT, the cloud platform, which collects powerful requirements, such as software, hardware, and data storage under a single structure on the internet and offers flexibility to work from anywhere, has become very attractive due to these qualities. The system that stores many applications, programs, and data over virtual servers is called cloud computing. In this study, it was emphasized that the data sent from the smart devices to the cloud and the data sent from the cloud would be sent from a secure place, and accessed in the same way, when necessary. In this sense, the data to be sent is processed through the encryption module and the data is stored in the storage in the cloud through a number of transactions. The encrypted version of the same data is deciphered from the cloud and the original version is provided to the user safely. The advanced encryption standard (AES), data encryption standard (DES) and Rivest-Shamir-Adleman (RSA) algorithms were used for encryption purposes. An application is developed and there is AES, DES and RSA in it for encryption purposes.The mentioned encryption is provided with the choosed algorithms. The algorithm choosen by client is provided the mentioned encryption. A simulation is created for the purpose of taking the IoT data. A performance evaluation was made by taking different dimensions from the Internet of Things captured from a simulator. Although the RSA algorithm could encrypt very small data, the AES and DES were also more performed in terms the large data size. Finally, this encrypted data was stored in the Google cloud platform (GCP). The existing data that was stored was then withdrawn from the cloud and decoded using these algorithms.Consequently, secure transmission for IoT data to cloud is performed.