Alevî-Bektâşî kaynaklarına göre ibadetler(karşılaştırmalı bir inceleme)
Worship according to Alevi Bektashi sources
- Tez No: 598714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Alevîlik, geçmiş ile günümüz arasında birçok yönden farklılaşma yaşamıştır. Yaptığımız çalışma Alevîlerin farklılaşmaya maruz kalmalarında etken rol oynayan sebepleri ve bu sebeplerin doğurmuş olduğu sonuçları görebilme çabasıdır. Bir toplumun dini kimlik ve hassasiyetini, o toplumun ibadet anlayışlarına bakarak anlayabilmek mümkündür. Alevî toplumunun dini kimliğini görebilmek adına araştırmamızın konusu Alevî-Bektâşî Kaynaklarına göre ibadetlerdir. Bu çalışmada İslâm dininin ibadetlerinden olan namaz, oruç, hac, zekat ve kurban ibadetleri, Alevî-Bektâşîlerin ana kaynakları merkeze alınarak incelenmiş, ve günümüz Alevî toplumunun yazılı kaynakların neresinde durdukları mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alevism has differentiated in many ways between past and present. Our study is an attempt to see the reasons that played an active role in the exposure of Alevis to differentiation and the consequences of these reasons. It is possible to understand the religious identity and sensitivity of a society by looking at the worship understanding of that society. In order to see the religious identity of Alevi society, the subject of our research is worship according to the Alevi-Bektashi Sources. In this study, prayer, fasting, pilgrimage, zakat and sacrifice worship, which are among the worship of Islamic religion, have been examined by taking the main sources of Alevi-Bektashi as the center, and where the current sources of contemporary Alevi society are compared.