İstanbul'daki kent içi raylı sistem hatlarında yer altında çalışan personelin işyeri yalnızlığı, yabancılaşma ve stres seviyeleri arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between the loneli̇ness, alienation and stress levels of the personnel working under ground in the urban rail system lines in Istanbul
- Tez No: 598719
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki kent içi raylı sistem hatlarında yer altında çalışan personelin işyerleri yalnızlığı, yabancılaşma ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla“İşyeri Yalnızlığı”,“Yabancılaşma”ve“Stres”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, işyeri yalnızlığı,“duygusal yoksunluk”,“sosyal arkadaşlık”boyutlarında incelenmiş iken yabancılaşma ölçeği“anlamsızlaşma”,“kendine yabancılaşma”ve güçsüzlük" boyutlarında; stres ölçeği ise tek boyutta incelenmiştir. Ölçeklerin yapı geçerliliği, temel bileşenler (principlecomponents) faktör analizi ile incelenmiştir. Araştırmada anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, katılımcıların işyeri yalnızlığı, yabancılaşma ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde korelasyon analizi sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların yalnızlık düzeyi ile yabancılaşma ve stres düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu kaydedilmiştir. Burada katılımcıların stres düzeyi ile yabancılaşma düzeyi arasında da benzer şekilde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between the loneliness, alienation and stress levels of underground personnel in the urban rail system lines in Istanbul. For this purpose,“Workplace Loneliness”,“Alienation”and res Stress“scales were used. In the research, workplace loneliness, ”emotional deprivation“ and ”social friendship“ dimensions were examined, while the alienation scale included ”meaninglessness“, ”self-alienation" and powerlessness; stress scale was examined in one dimension. The construct validity of the scales was examined by factorcomponents. In the analysis of the data obtained as a result of the survey application, the results of correlation analysis were used to determine the relationship between participants' workplace loneliness, alienation and stress levels. As a result of the study, it was noted that there was a significant and positive relationship between the loneliness level of the participants and the level of alienation and stress. Here, it was found that there was a positive and significant relationship between the stress level of the participants and the level of alienation.