Early design stage multi-level architectural floor plan organization by using genetic algorithms
Erken tasarım evresi genetik algoritmalar kullanılarak çok katlı mimari kat planı organizasyonu
- Tez No: 598729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KUNDAKCI KOYUNBABA, DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial and Industrial Engineering, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mimari plan tasarımı, karmaşık şekillerde etkileşime giren sayısız karar değişkenini içerir ve bu şekilde birleşimsel karmaşıklıkla tanımlanır. Bu karmaşıklıkla başa çıkmak için, hesaplama optimizasyon yöntemleri kullanılabilir. Araştırmanın amacı, çeşitli kısıtlamalara tabi olarak, mekansal organizasyonun toplam güneş ışığının azaltılması ve mekânlar arasındaki ilişkilerin ağırlıklı dolaşımının en aza indirilmesi olan iki amaç için uygun bir mimari yerleşim tasarımı alternatifleri kümesi bulmaktır. Çok amaçlı optimizasyon problemi, tam sayı parametreler olarak kurgulanmıştır. Baskın olmayan bir dizi çözümü toplamak için çok amaçlı evrimsel algoritmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural layout design entails numerous decision variables, which interact in complex ways, and as such, it is defined by combinatorial complexity. To deal with this complexity, computational optimization methods can be utilized. The aim of the research is to find a feasible set of architectural layout design alternatives for three objectives, which are the minimization of the relations weighted circulation between spaces and minimization of the total solar radiation of spatial organization, subject to several constraints. The multi-objective optimization problem is formulated where the constraints are real parameters. Multi-objective evolutionary algorithms are utilized in order to gather a set of non-dominated solutions.