Türkiye'de orta büyüklükteki bazı depremlerin artçı sarsıntı süreç analizi
Aftershock decay analysis for some moderate earthquakes in Turkey
  1. Tez No: 598746
  2. Yazar: İNCİ KUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME SERTÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ana deprem sonrası meydana gelen artçı sarsıntıların süreç tahmini araştırılmıştır. Çalışmada, 19.05.2011 Kütahya (Simav) Depremi, 23.06.2011 Elazığ (İçme) Depremi, 21.01.2007 Ağrı (Tutak) Depremi, 10.04.2007 Isparta (Barla) Depremi, 25.08.2007 Bingöl (Karlıova) Depremi, 12.11.2008 Kayseri Depremi, 03.09.2008 Adıyaman (Samsat) Depremi, 03.11.2010 Çanakkale (Saroz) Depremi, 17.02.2009 Kütahya (Simav) Depremi ve 21.02.2007 Elazığ (Sivrice ) Depremi'nin Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan artçı verileri kullanılmıştır. Veriler, Omori Kanunu (MOL), Değiştirilmiş Üstel Azalım Modeli (MSTREXP), Sınırlı Güç Yasası Modeli (LPL) ile Tahmin Modeli (ETAS) modellerine uygulanmış ve depremlerin artçı süreçlerinin hangi modele daha uygun olduğu incelenmiştir. En uygun modelin tespitinde tüm modellerde maksimum olabilirlik yöntemi kullanılarak eğri geçirilmiş ve modeller arasından en uygun olanını seçmek için, istatistiksel kriterler olan Akaike Bilgi Kriteri (AIC) ve Bayes Bilgi Kriteri (BIC) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 19.05.2011 Kütahya (Simav) Depremi artçı sarsıntı sürecini tanımlayan en iyi modelin ETAS, 23.06.2011 Elazığ (İçme) Depremi artçı sarsıntı sürecini tanımlayan en iyi modelin MSTREXP + r, 21.01.2007 Ağrı (Tutak), 10.04.2007 Isparta (Barla), 25.08.2007 Bingöl (Karlıova), 12.11.2008 Kayseri, 03.09.2008 Adıyaman (Samsat), 17.02.2009 Kütahya (Simav) ve 21.02.2007 Elazığ (Sivrice) Depremlerinin artçı sarsıntı süreçlerini tanımlayan en iyi modelin MOL olduğu belirlenmiştir. 03.11.2010 Çanakkale (Saroz) Depremi'nin ise artçı sarsıntı sürecini tanımlayan bir model tanımlaması yapılamamış ve bir deprem fırtınası olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the process estimation of aftershocks after the main earthquake was investigated.. 19.05.2011 Kütahya (Simav) Earthquake, 23.06.2011 Elazığ (İçme) Earthquake, 21.01.2007 Ağrı (Tutak) Earthquake, 10.04.2007 Isparta (Barla) Earthquake, 25.08.2007 Bingöl (Karlıova) Earthquake, 12.11.2008 Kayseri Earthquake, 03.09.2008 Adıyaman (Samsat) Earthquake, 03.11.2010 Çanakkale (Saroz) Earthquake, 17.02.2009 Kütahya (Simav) Earthquake and 21.02.2007 Elazığ (Sivrice) Earthquake from Boğaziçi University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute the used data was used. The data were applied to the Omori Law (MOL), Modified Exponential Decay Model (MSTREXP), Limited Power Act Model (LPL) and Estimation Model (ETAS) models, and the model of the aftershocks sequence was more appropriate for the model. In the determination of the most suitable model, the curve was passed using the maximum likelihood method in all models and the Akaike Information Criterion (AIC) and Bayes Information Criterion (BIC) were used to select the most suitable one of the models. As a result of the study 19.05.2011 the best model defining the aftershock sequence of Kütahya (Simav) earthquake ETAS, 23.06.2011 Elazığ (İçme) MSTREXP + r, 21.01.2007 Isparta (Barla), 25.08.2007 Bingöl (Karlıova), 12.11.2008 Kayseri, 03.09.2008 The city of Adıyaman (Samsat), 17.02.2009 Kütahya (Simav) and 21.02.2007 Elazığ (Sivrice) the best model defining the aftershock sequence of earthquake was MOL. 03.11.2010 The definition of a model defining the aftershock sequence of Çanakkale (Saroz) earthquake could not be made and it was interpreted as an earthquake swarm.