Ortaokul öğrencilerinin anne-baba tutumlarının psikolojik sağlamlık üzerine etkisi
The impact of middle school students' parents' attitudes on kids' resilience
  1. Tez No: 598836
  2. Yazar: DİLAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin anne-baba tutumlarının psikolojik sağlamlık üzerine etkisi incelenmiştir. Ana-baba tutumları ile psikolojik sağlamlık araştırmanın demografik değişkenleri açısından incelenmiş ve çeşitli istatistikler yapılmıştır. Ortaokul öğrencileri zor ve stresli durumlarla karşılaştıkları zaman yaşadıkları sorunların üstesinden gelmelerine kaynak sağlayan koruyucu faktörleri ile ana-baba tutumu arasında anlamlı ilişkiler olması öngörülmektedir. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ve Diyarbakır illerinde özel bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 165'i kız, 225'i erkek olmak üzere toplamda 390 örneklemden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama amacıyla araştırmacı ve tez danışmanı ile birlikte hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek için Psikolojik Sağlamlık ve Ergen Gelişim Ölçeği ile ana-baba tutum düzeylerini belirlemek için Ana - Baba Tutum Ölçeği ve kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Bağımsız örneklem T-testi, Anova ve Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, ana-baba tutumları ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Demokratik anne baba tutumu ile psikolojik sağlamlık ve ergen gelişim ölçeğinin tüm alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Otoriter ana-baba tutumu ile dışsal ve içsel koruyucu faktörlerin alt boyutları arasında negatif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Koruyucu ana-baba tutumu ile psikolojik sağlamlığın alt boyutundan okul içi etkinliklere katılımda pozitif anlamlı ilişki bulunurken, içsel alt boyutundan ev içi ilişkilerde ilgi negatif anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the impact of middle schoolers' parents' attitudes on their kids's resilience has been studied. Parental attitude and resilience have been searched in terms of demographic variables of the research and various statistics have been produced. It is predicted that there are significant relations between the parental attitudes and protective factors that help middle school students to overcome their problems when they face difficult and stressful experiences. The sample group of the research consists of 165 female and 225 male, 390 students in total who study in private schools located in Istanbul and Diyarbakir during 2018-2019 academic year. In the research, Personal Information Questionnaire which was prepared by the researcher and thesis advisor in order to collect data, Resilience and Adolescent Development Scale to determine the levels of resilience and Parental Attitude Scale to determine the levels of parental attitudes have been used (as data sources). SPSS 24.0 has been used for data analysis. Independents Sample T-Test, Anova and Correlation Analyses have been used. According to result of the research,it has been ascertained that there is a significant relation between parental attitude and resilience.It has been found that there is a positive and significant relation among democratic parental attitude,resilience and all sub-dimensions of adolescent development scale.It has been found that there is a negative and significant connection between authoritative parental attitude and sub-dimensions of internal and external protective factors.It has also been found that there is a negative and significant connection between protective parental attitude and in-house relations while there is a positive and significant relation between protective parental attitude and resilience in terms of in school activities.