Atterberg limitleri ile zeminin kayma mukavemetinin tahmini
Estimation of the soil shear strength with Atterberg limits
- Tez No: 598918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zemini tanımak için gerekli olan önemli parametrelerden biri Atterberg limitleridir. Kıvam limitleri olarak da bilinen Atterberg limitleri; zemin daneleri ve bu danelerin içerdiği su muhtevasına göre zeminin kıvam durumunun tanımlanmasını yapmaktadır. Bu kıvam limitleri zemin mühendislik özellikleri hakkında fikir sahibi olunması bakımından önemlidir. Kayma mukavemeti ise; kohezyon ve içsel sürtünme açısından kaynaklanan direncin bütünü şeklinde ifade edilebilir. Başka bir deyişle zeminlerin kayması, yenilmesi veya göçmesi yani zemine uygulanan gerilmeler nedeniyle taşıma kapasitesinin ortadan kalkması olarak tanımlanabilir. Bu kayma mukavemetinin muhtemel bir göçme düzlemi boyunca, kaymaya karşı oluşan dirençten kaynaklandığı bilinmektedir. Zeminlerin gerilme şekil değiştirme davranışlarını ve kayma mukavemetlerini belirlemek için, tabakalardan alınan numuneler üzerinde pek çok laboratuvar deney metodu geliştirilmiştir. Kocaeli İline bağlı çeşitli bölgelerden alınan farklı zemin numuneleri ile yaptığımız bu çalışmada öncelikle zemin örneklerinin laboratuvar ortamında Likit Limit, Plastik Limit ve doğal su muhtevaları belirlenmiştir. Daha sonra da her bir numune Serbest Basınç Deneyine tabi tutulmuştur. Bu deneyler sonucunda elde edilen bulgular kullanılarak Atterberg Limitleri ile Drenajsız Kayma Mukavemeti ilişkisi belirlenebilmesi için istatistiksel değerlendirmeler yapılmış ve bunlar arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu ilişkinin lineer olmadığı çalışmalar sonucu gözlemlenmiş olup, farklı yaklaşımlarla analizler yapılmaya devam edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Geotechnical studies generally begin with the determination of Atterberg limits. Atterberg limits, also known as Consistency Limits; defines the soil condition according to the water content of these particles with ground particles. These limits are important for having an idea about the ground engineering properties. Also the definition of shear strength can be expressed as a result of the cohesion and friction resistance. In other words, the failure of the ground to be lost or collapsed can be defined as the elimination of the capacity of the ground to carry the applied stresses. It is known that this shear strength is caused by the resistance to slip along a possible displacement plane. In order to determine the stress deformation behavior and shear strength of soils, many laboratory test methods have been developed on the samples taken from the layers. Commonly used; free unconfined compression test, triaxial compression test and shear box test. In this study which we have done with different soil samples taken from various regions of Kocaeli province, firstly the Liquid Limit, Plastic Limit and natural water contents of the soil samples were determined. Then each sample was subjected to unconfined compression test. By using the results obtained from these experiments, statistical evaluations have been made in order to determine the relationship between Atterberg Limits and Drainage Free Slip Strength. The results of this study have been observed to be nonlinear and analyzes are carried out with different approaches. It was observed that this relationship is not linear and analyzes continue with different approaches.