Obstrüktif uyku apnesi (OSAS) hastalarında irisin düzeyinin araştırılması
Research of irisin level at obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) patients
  1. Tez No: 598917
  2. Yazar: FATMA ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS), günümüzde tanımlanmış olan 85 çeşit uyku bozuklukları içerisinde en sık görülen uyku bozukluğudur. Uzun ve zahmetli bir tanısı olan ve farklı tedavi seçenekleri bulunan, kronik bir hastalık olan OSAS, hastaların yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilemektedir. İrisin, beyaz yağ hücrelerini kahverengi yağ hücrelerine dönüştüren ve metabolizma için önemi olan yeni keşfedilmiş bir hormondur. İrisin ile birçok hastalığın ilişkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmada OSAS tanı ve derecesi ile İrisin arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya, uyku bozukluğu şikayeti ile gelen ve tek gece PSG taraması yapılmış olan olgular (n=161) dahil edildi. PSG sonuçlarına göre AHİ ağır OSAS olarak sınıflandırıldı. Olgulardan PSG sonrası toplanan kan örneklerinden ticari ELİSA kitleriyle İrisin değerleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Obstuctive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is most frequent sleep disorder among 85 types of sleep disorders. OSAS, that has a long-acting and hard diagnosis and having different treatment types and being a chronic disease, may affect living comforts of patients significantly. Irisin is a newly discovered hormone converting white adipose cells to brown ones and a newly discovered hormone important for metabolism. Relationship of Irisin and many other diseases are being searched. In this study relationship between OSAS diagnosis ve degree and İrisin were researched. In the study, subjects (n=161) that have taken one-night PSG, took part in study. According to PSG results, subjects having AHI30 were classified as heavy OSAS. Irisin were analyzed via commercial ELISA kits from blood samples collected from subjects after PSG.