Tarihi sit alanlarının üç boyutlu modellerinin üretiminde lazer tarayıcı kullanımı
3D modeling of historical sites using laser scanner
- Tez No: 598936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN ÖZGÜR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ülkelerin tarihi miras alanları; turizm, ülkenin tanıtımı, ekonomik kazanç sağlama gibi birçok yönden büyük önem taşımaktadırlar. Çanakkale birçok tarihi mirasa sahip olması bakımından değerli şehirler arasında yer almaktadır. Tarihi mirasa sahip olmak önemli bir olgu olmasına rağmen bu eserleri korumak ve yaşatmak daha da önemlidir. Çanakkale tarihi kenti; Helenistik dönemin kalıntıları yanında Birinci Dünya Savaşı döneminde tarihi bir zaferin yaşandığı, tarihi ve kültürel eserler barındıran Türkiye'nin çok önemli kentlerinden bir tanesidir. Bu eserlerin sunumu ve sunum çeşitliliğinin artması bölgenin bilinirliğine ve turizm potansiyeline katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada Çanakkale Gelibolu Yarımadası'nda bulunan makineli tüfek ve top yuvalarının üç boyutlu Sanal Gerçeklik Modellerinin üretilmesi ve sanal ortamda sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla yersel lazer tarayıcı ile arazi ölçmeleri yapılmıştır. Lazer tarayıcı ile elde edilen verilerden üretilen kesit görüntülerden yapılan iki boyutlu çizimler ile mimari restorasyon çalışmalarında kullanılabilen veriler oluşturulmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda yersel lazer tarayıcı verileri ile yapıların üç boyutlu kesit çizimleri ve üç boyutlu modelleri de üretilmiş ve yapıların konum verileri, bakış açıları ve savaş esnasında kullanılan silahların menzilleri de göz önünde bulundurularak çeşitli coğrafi bilgi sistemi ortamında analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical heritage sites of countries are very important due to many reasons such as tourism, popularity, income, etc. Çanakkale is considered to be one of the valuable cities as it has a lot of historical heritages. Having a historical heritage is an important fact but conservation and preservation of these heritages are important, too. Çanakkale, where you can see not only the ruins of Hellenistic Period but also historic and cultural heritages of World War I, is one of the most important cities in Turkey. The presentation of these heritages and the increase of their varieties will contribute to the city's popularity and tourism. In this study the production of 3D virtual reality models of machine gun and ball slots in Galipoli Peninsula and their presentation in virtual environment are aimed. To do this, measurements of the field have been done with topographic laser scanner. The data which is used in architectural restoration studies has been formed by 2D section drawings that are obtained by ortho visuals are provided by the data from laser scanner. In the direction of this study's aim, 3D section drawings and models are produced by the data that is obtained by topographic laser scanner, and their anaylses in different geographical information system considering the geodata of building, viewpoints and the rifle ranges in battle fields.