Yurt içi ve yurt dışında yapılan inşaat projelerindeki risklerin karşılaştırılması
Comprasion of the risks in domestic and overseas construction projects
  1. Tez No: 598935
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat sektöründeki firmalar ve görev alan bireyler; içinde bulundukları projelerin niteliğine, büyüklüğüne, karmaşıklığına gerçekleştirildiği ortama ve projelerde kullanılan tekniklere bağlı olarak her projede çeşitli risklerle karşı karşıyadır. Bu riskler; işin istenilen sürede tamamlanması, istenen standartlarda imalatların yapılması ve belirlenmiş bütçenin aşılmaması gibi projelerin ana hedeflerini doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkiler. Bu doğrultuda risk yönetimi; proje süreçleri boyunca tekrarlanması gereken döngüsel bir süreçtir, çünkü riskler sabit değildir. Bazı risklerin proje ilerledikçe etkileri artabildiği gibi, yeni riskler de ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple risk yönetimi, tüm proje yönetim sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu tez çalışmasının amacı; yüklenici firmalar özelinde, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen inşaat projelerinde karşılaşılan risklerin ne şekilde yönetildiğini ve bu risklerin proje hedeflerine olan etkilerini ortaya koymak ve ayrıca bu risklerin önlenmesi veya azaltılması yönünde stratejiler geliştirmektir. Bu amaçla, bu konuda bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışma sonunda; firmaların yurt içinde ve yurt dışında karşılaştığı risklerin farklılaşabildiği ve etkilerinin farklı büyüklükte olabildiği görülmüştür. Bu nedenle, bu risklerin etkin bir biçimde yönetilmesi için, özellikle inşaat faaliyetleri öncesinde, kapsamlı ve sistematik bir risk yönetim sisteminin uygulanmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies and individuals in the construction sector face various risks in every project depending on the characteristics, size, complexity, the location of the projects and the techniques used. These risks directly or indirectly affect the main objectives of projects such as the completion of the work in required time, the production in the required standards and the not exceeding the specified budget. Because of the ever changing nature of the risks, risk management is a cyclical process that needs to be repeated throughout the project. Some risks' effects may increase as the project progresses whereas new risks may emerge. Since the risks threaten the success of the project, risk management is an important part of the entire project management process. Therefore, it is emphasized that a comprehensive and systematic risk management system should be implemented in order to manage these risks effectively before the construction activities start. The aim of the thesis is to reveal how risks are managed, the effects of the risks on the project targets and to develop strategies to prevent or reduce these risks in domestic and overseas construction projects from the point of contractor companies. For this purpose, a survey is conducted on the subject. At the end of the study, it can be seen that the risks faced by companies may vary and the size of the effects of the risks may vary also in domestic and overseas construction projects.