Tavşanların kendi serumu, serum fizyolojik, sodyum kromoglikat, deksametazon ve aprotinin kombinasyonlarının postoperatif intraperitoneal adezyon oluşumuna etkisi
  1. Tez No: 59898
  2. Yazar: BAYEZİT ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
67 ÖZET Çalışmamızda intraabdominal cerrahi ameliyatlar sonrası oluşan adezyonlarm azaltılması amacıyla intraabdominal olarak tavşanın kendi serumu, serum fizyolojik, sodyum kromoglikat, deksametazon, aprotinin kombinasyonlarının etkisini değerlendirdik. Biz de bu problemin çözümüne katkıda bulunmak amacıyla 45 New- Zealand beyaz dişi tavşanlar üzerinde kontrollü deneysel bir çalışma yaptık. Denekler herbiri 5'er denekten oluşan 9 gruba ayrıldı. Gruplardaki tüm deneklere mikrocerrahi ile tavşanın kesilen proksimal ve distal hornları birbirlerinden eşit uzaklıktaki 4 adet 4/0 vikryl ile (Polyglactin, Absorbable M ultif lament ) tüm katlan içerecek şekilde anastomoze edildi. Çalışmada serum fizyolojik 3 cc, tavşanın kendi serumu 3 cc, Deksametazon 1 mg/kg dozunda operasyon sonrası intraperitoneal olarak, sodyum kromoglikat 5mg/kg dozunda operasyondan yarım saat evvel ve operasyondan sonra aynı dozda intraperitoneal olarak, aprotinin ise 50000 Ü operasyondan 2 saat evvel intramüsküler ve operasyondan sonra aynı dozda intraperitoneal olarak uygulandı. Birinci gruba, batına herhangi birşey bırakılmadı. İkinci gruba, tavşanın kendi serumu, 3. gruba tavşanın kendi serumu, sodyum kromoglikat, 4.gruba tavşanın kendi serumu, sodyum kromoglikat, deksametazon, 5.gruba tavşanın kendi serumu, sodyum kromoglikat, deksametazon ve aprotinin, 6.gruba sadece serum fizyolojik, 7. gruba serum fizyolojik ve sodyum kromoglikat, 8. gruba serum fizyolojik, sodyum kromoglikat ve dexametazon, 9.gruba serum fizyolojik, sodyum kromoglikat, dexametazon ve aprotinin uygulandı. Tüm gruplardaki denekler postoperatif 10. günde tekrar laparotomi yapılarak intraabdominal adezyonlar mikroskobik ve makroskobik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY In our study, with the aim of reducing of adhesions occur post- intraabdominal surgery operations, we evaluated the effect of combinations of aprotinin, saline, sodium cromoglycate, dexamethasone and rabbit's own serum intraabdominal^. We conducted a controlled experimental research on 45 New-Zealand white-female rabbits with the aim of contributing to the solving of the problem. Each of subjects were divided into 9 groups consisting 5 subjects. Proximal and distal horns of rabbit operated by microsurgery were anastomosed to overall subjects in groups with four 4/0 vicryl (Polyglactin, Absorbable Multiflament) located in an equadistant from each other as in the whole layers. In the study, saline was applied as 3 ml and and respectively 3 ml rabbit's own serum, dexamethasone 1 mg/kg-dosed intraperitoneal^ after operation, 5mg/kg-dosed sodium cromoglycate half on hour earlier from operation and at the same dose intraperitoneally after operation, 50000 Ünite aprotinin two hours earlier from operation intramuscularly and at the same dose intraperitoneally after operation. Nothing was put into abdomen for the first group. But rabbit's own serum for the second group; rabbit's own serum and sodium cromoglycate for the thirth group; rabbit's own serum, sodium cromoglycate and dexamethasone for the fourth group; rabbit's own serum, sodium cromoglycate, dexamethasone and aprotinin for the fifth group; only saline for the sixth group; salina and sodium cromoglycate for the seventh group; saline, sodium cromoglycate and dexamethasone for the eighth group and saline, sodium cromoglycate, dexamethasone and aprotinin for the ninth group was applied. Laparotomy was re-applied to the subjects in overall groups on the tenth day and intraabdominal adhesions were evaluated microscopically and macroscopically. Although using alone of intraperitoneal saline, rabbit's own serum, dexamethasone and aprotinin were not significant statistically in reducing of adhesion (p>0.05), when aprotinin and dexamethasone were used with sodium70 cromoglycate, even if not significant, they increased the efficiencies of sodium cromoglycate.