Çocuklara ekokardiyografi işlemi öncesinde işlemi anlatan çizgi film izletilmesi ile işlem sırasında kaleidoskop gösterilmesinin anksiyeteye etkisi
The impact of preprocedural informative animation display about echocardiography and intraprocedural kaleidoscope display on anxiety in children
  1. Tez No: 599036
  2. Yazar: BİRSEL MOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Araştırma; 5-12 yaş grubu çocuklarda ekokardiyografi işlemi öncesi işlemi anlatan çizgi film izletilmesi ve işlem sırasında kaleidoskop gösterilmesinin çocukların anksiyetesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, 6 Kasım 2018-1 Şubat 2019 tarihleri arasında Afyonkarahisar İli'nde Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde yapıldı. Çalışma toplam 164 çocuk ile tamamlandı. Çalışmada 4 grup bulunmaktadır. Bunlar; işlem öncesi işlemi anlatan çizgi film izletilen grup, işlem sırasında kaleidoskop gösterilen grup, işlem öncesi işlemi anlatan çizgi film izletilen ve işlem sırasında kaleidoskop gösterilen grup ile kliniğin rutin uygulamalarının yapıldığı kontrol grubudur.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted for the purpose of determining the effect of making children aged 5 to 12 years watch a cartoon about echocardiography procedure before the procedure and kaleidoscope during the procedure on their anxiety. Material and Method: It is a randomized controlled study. The study was conducted in the Pediatric Cardiology Polyclinic of Afyon Kocatepe University Ahmet Necdet Sezer Research and Application Hospital in the Province of Afyonkarahisar between 6 November 2018-1 February 2019. The study was completed with a total of 164 children. There were four groups in the study which were as follows; the group that was made watch a cartoon about the procedure before the procedure, the group that was made watch a kaleidoscope during the procedure, the group that was made watch a cartoon about the procedure before the procedure and a kaleidoscope during the procedure and the control group in which routine applications of clinic were carried out.