Comparison of software tools for static code analysis and the use of software metrics
Statik kod analizi için yazılım araçlarının karşılaştırılması ve yazılım ölçümlerinin kullanımı
  1. Tez No: 599139
  2. Yazar: ELMIRA HASSANI OSKOUEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yazılım test süreçleri, günümüzde en önemli konulardan biri çünkü yazılım kullanımı, öncekinden çok daha fazla büyüdü ve geliştiriciler, çalışmalarını daha az zaman ve daha düşük maliyetle sonuçlandırarak test etmelerine ve değerlendirmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir yol için umutsuz bir ihtiyaç içindedir. Bu nedenle yazılım test metrikleri ve otomatik test araçları bu alanda önemli bir rol oynamaktadır. Yazılımlar büyüdükçe daha da karmaşıklaşıyor ve test yöntemleri iyileştirilmelidir. Çalışmamızda öncelikle yazılım testlerinde kullanılan metriklerin önemine vurgu yapıyor ve her türden örnekler veriyoruz sonra PMD ve SonarQube iki iyi bilinen ve sık kullanılan ve açık kaynak olan araçları değerlendiriyoruz. PMD, kodu çalıştırmadan hataları gösteren statik bir kod analiz aracıdır. Kaynak kodunu analiz etmek için kurala dayalı bir yaklaşım kullanır. SonarQube, hataları bulmak için statik ve dinamik kod analizi ile otomatik incelemeler gerçekleştirir. Bu araçları çeşitli Java açık kaynak kodları üzerinde çalıştırdık ve sonuçlar arasındaki farkları ölçtük. Ek olarak, bazı projeler üzerinde bir inceleme süreci yapıp ve sonuçları araçlarla karşılaştırdık. Sonuçlarımız, her iki aracın da bazı zayıf yönlerinin ve ayrıca avantajların olduğunu gösterdi. Hataların bazıları araçlar tarafından bulunmadı ve ikisinin sonuçları aynı değildi. İnceleme sırasında mantık dayanıklı olan sorunlar bulundu, ancak araçlar çok daha hızlı ve daha düşük maliyetli.
Özet (Çeviri)
Software testing processes are one of the most crucial topics now because the usage of software's has grown so much bigger than before and developers are in desperate need for any ways that can help them test and evaluate their work with causing less time and lower cost. That is why software test metrics and automatic test tools plays an important role in this field. As software's are getting much bigger and more complex so as testing methods should improve. In our study, first we emphasis on the importance of metrics used for software testing and provide samples of each type then we evaluate two well-known tools which are PMD and SonarQube that are being used often and are open source. PMD is a static code analysis tool that indicates bugs without executing the code. It uses a rule-based approach to analyze the source code. SonarQube performs automatic reviews with static and dynamic analysis of code to detect bugs. We ran these tools on variety of Java open source codes and then measure the differences between the results. In addition, we did a review process on some of the projects and compared the results with the tools. Our results showed that both tools have some weaknesses and also advantages. Some of the bugs were not found by the tools and their results were not the same. The logical issues were found during the review but tools are much faster and have lower cost.