Indol-3-asetik asitin konak Galleria mellonella L. veendoparazitoiti Pimpla turionellae L.'nin hemolitik vefenoloksidaz aktivitesine etkileri
The effects of indole-3-acetic acid on hemolytic and phenoloxidase activity of the host Galleria mellonella L. and its endoparasitoid Pimpla turionellae L.
- Tez No: 599140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İndol-3-Asetik asitin (IAA) farklı dozlarının (0-10.000 ppm) konak Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae)'ya yarı sentetik besin aracılığıyla uygulanması ile hem konakta hem de IAA uygulanarak yetiştirilen konak pupları üzerinden gelişen parazitoit Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) larvalarında hemolitik ve fenoloksidaz aktivitelerine etkileri incelendi. Konak ve parazitoit hemolenfinin sıçan kanında meydana getirdiği hemolitik aktivite miktarı ELISA cihazi kullanılarak tayin edildi. IAA uygulaması sonucu, tüm deney gruplarında, konak ve parazitoit hemolenfinin hemolitik aktivitelerinde kontrol gruplarına karşı artış gözlemlendi. Hem konakta hem de parazitoitteki aktivitedeki en yüksek artış 5.000 ppm'de ölçüldü. Fenoloksidaz aktivitesi belirlenirken L-DOPA substrat olarak kullanıldı ve ölçümler ELISA' da yapıldı. Konak hemolenfindeki fenoloksidaz aktivitesinin tüm deney gruplarında kontrole göre azaldığı görüldü. Aktivitedeki en fazla azalma ise 5.000 ppm' de belirlendi. Parazitoit hemolenfindeki fenoloksidaz aktivitesinin 50 ppm'de kontrole göre arttığı, diğer deney gruplarında ise kontrole göre azaldığı tespit edildi. Aktivitedeki en fazla azalmanın 500 ppm'de olduğu belirlendi. Sonuçlar, konak G. mellonella'nın, besin yoluyla IAA'e maruz kalması, hem konak hem parazitoit hem de hedef dışı organizmaların savunma ve bağışıklık sisteminlerini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We investigated the effects of various doses (0-10.000 ppm) of Indole-3-Acetic-Acid that was administered viasemisynthetic nutrients to Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvae effect of the hemolytic and phenoloxidase activity of both host and its endoparasitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) larvae grown on IAA-treated host pupae. The hemolytic activity in rat blood which was caused by host and parasitoid hemolymph was detected via ELISA. All doses of IAA increased the hemolytic activity in hemolymph of both host and parasitoid compare to control groups. The highest increase of activity was measured at 5000 ppm in both host and parasitoid. L-DOPA was used as a substrat for detecting of the phenoloxidase activity and measurement was performed via ELISA. All doses of IAA decreased the phenoloxidase activity in host hemolymph. Most decrease of activity was measured at 5000 ppm. On the other hand in parasitoid hemolymph, the phenoloxidase activity increased at 50 ppm but other IAA doses decreased the activity. The highest decrease of activity was detected at 500 ppm. Our results indicated that, exposure of IAA to host G. mellonella through nutrients has affected defense and immune systems of host, parasitoid and non-target organisms.