Conceptions of modernity in security studies: The study of security in the Global South
Güvenlik çalışmalarında modernite kavrayışları: Küresel Güney'de güvenliğin çalışılması
- Tez No: 599149
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Güvenlik çalışmaları Küresel Güney'deki devletleri uluslararası güvenliğe tehdit olarak görmekte ve Küresel Güney'deki insanların ve toplumsal grupların deneyimledikleri güvenliksizlikleri göz ardı etmektedir. Güvenlik çalışmaları, Küresel Güney'de güvenliği Küresel Güney'deki devletlerin eksikliği üzerinden açıklar. Bu tez, güvenlik çalışmalarında Küresel Güney'in güvenliğinin bir eksiklik üzerinden açıklanmasının nasıl mümkün olduğunu sormaktadır. Tez, Küresel Güney'de güvenliğin çalışılmasının, güvenlik çalışmalarının Küresel Güney'i dünya siyaseti dışında bırakan bir modernite anlayışı üzerinden şekillenmesi ile ilgili olduğunu savunmaktadır. Tez argümanını dört aşamada kurar. İlk olarak bu tez modernitenin üç boyutu olarak dünya siyasetinin zamanı, ontolojisi ve sosyalliğini tanımlar. Bu üç boyut, güvenlik kuramlarında birbirinden bu boyutlar üzerinden farklılaşan modernite anlayışlarını ortaya çıkartmak için kullanılacaktır. İkinci olarak, tez, dünya siyasetinde Küresel Kuzey ve Küresel Güney arasındaki güvenlik ilişkilerini nasıl gördüklerini tartışmak için, sırasıyla realist yaklaşımlarının ve Üçüncü Dünya güvenlik akademisyenlerinin güvenlik analizlerinin modernite anlayışlarını ortaya koyacaktır. Üçüncü olarak, tezde bu yaklaşımları eleştiren eleştirel ve postkolonyal güvenlik yaklaşımlarının bu ilişkiyi nasıl anladıkları sorulacaktır. Dördüncü olarak, tez argümanını Küresel Güney'de nükleer silahsızlanma çalışmaları örneği üzerinden gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Security Studies has portrayed states in the Global South as a threat to international security and overlooked insecurities experienced by people and social groups in the Global South. In security studies, security in the Global South has been explained in terms of incompleteness of states in the Global South. The dissertation questions how it is possible that security studies has accounted for security in the Global South in terms of a lack. The argument of dissertation is that the study of security in the Global South is related to the conception of modernity shaping security studies, which locates the Global South outside of world politics. This dissertation builds its argument in four steps. First, it identifies three dimensions of modernity, namely, time, ontology and sociality of world politics. These dimensions help to unpack conceptions of modernity in security studies, which vary across these three dimensions. Second, the dissertation unpacks conception of modernity shaping realist approaches to security and Third World security scholars' analyses in order to examine their respective understandings of the relationship between the Global North and the Global South in security relations. Third, it asks how those, who are critical of these approaches, namely, critical and postcolonial approaches to security have understood the relationship. Fourth, the dissertation shows its argument by illustrating from studies on nuclear non-proliferation in the Global South.