Biyoaktif ve antimikrobiyal özelliğe sahip nano / mikro fiber yapılı yara örtülerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of nano / micro fiber wound dressing with bioactive and antimicrobial properties
- Tez No: 599151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, propolis ve Boyacı sumağı özütü içeren nano/mikro fiber yapılı yara örtüleri üreterek fiziksel, mekanik, antimikrobiyal özelliklerin incelenmesi ve biyouyumluluklarının belirlenmesidir. Propolis arıların çeşitli bitkilerden topladıkları bileşikleri ağızlarındaki enzimlerle birleştirerek pelet haline getirdikleri, içeriğinde 300 den fazla molekül bulunan zamksı, antimikrobiyel bir maddedir. Ülkemizde yetişen bazı bitkilerin özütünün de antifungal ve yara iyileştirici özellikleri mevcuttur ki boyacı sumağı (Cotinus coggygria) da bunlardan biridir. Bu tez çalışmasında üretilen ve bu iki biyoaktif maddeyi içeren nano/mikro fiber yapıların dışarıdan yara içerisine mikroorganizmaların girişini engellerken, içeriğindeki propolis ve boyacı sumağı ile yara içerisinde antibakteriyel ve antifungal etki göstererek boyacı sumağı içeriğiyle yara iyileşmesini hızlandırması beklenmektedir.Tez çalışması kapsamında biyouyumlu bir polimer olan PLA çözeltisi içerisine farklı oranlarda (ağırlıkça % 5, 10 ve 15) propolis eklenerek, diğer bir gruba da hem propolis hem de boyacı sumağı özütü eklenerek elektro-çekim yöntemi ile ortalama 0,5 µm çapında nano/mikro fiber yapılı yara örtüleri elde edildi. Fiber yapılar FTIR ve su temas açısı testi ile karakterize edildi ve fosfat tampon çözeltisi içinde 37°C'de gerçekleştirilen salım çalışmalarında bu yara örtülerinden propolis salımının gerçekleştiği belirlendi. Fiber yapıların mekanik ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla çekme testi ve taramalı elektron mikroskopi (SEM) analizi gerçekleştirildi. Yara örtülerinin biyouyumluluğu ve antimikrobiyal özellikleri in vitro testlerle belirlendi. Yara örtülerinin yapısal, mekanik, biyouyumluluk ve antimikrobiyal özellikleri karşılaştırıldığında en uygun yara örtüsünün %10 propolis ve Boyacı sumağı içeren örtü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the physical and mechanical properties of nano / micro fiber wound dressings containing propolis and smoke tree extract (Cotinus coggygria) and to determine their antimicrobial properties and biocompatibility.Propolis is a gum substance containing more than 300 molecules in it which bees combine pelleted compounds with various enzymes in their mouthsand shows antimicrobial properties. The extracts of some plants grown in our country also have antifungal and wound healing properties such as the smoke tree (Cotinus coggygria). It is expected that the nano / micro fiber structures which contains these two bioactive substances produced in this thesis will prevent the entrance of microorganisms into the wound from the outside, propolis and smoke tree extract in the wound dressing will show antibacterial and antifungal effect and also accelerate wound healing with smoke tree content.Within the scope of the thesis; by adding propolis in different proportions (%5, %10 and %15 by weight) into PLA solution which is a biocompatible polymer, and both propolis and smoke tree extract were added in another group and electro-spinning method was used to obtain nano / microfibre wound dressings with an average diameter of 0,5 µm. Fiber structures were characterized by FT-IR and propolis was released from these wound dressings during release studies at 37 °C in phosphate buffer solution. In order to determine the mechanical and morphological properties of the fiber structures, tensile test, scanning electron microscopy (SEM) analysis were performed respectively.