Denizli Çameli bölgesi'nin üç boyutlu hız yapısının belirlenmesi
Determination of the three-dimensional velocity structure of the Denizli Cameli region
  1. Tez No: 599174
  2. Yazar: CEM AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Çameli (DENİZLİ) civarı için üç-boyutlu hız yapısı, tomografik ters çözüm yöntemi ile belirlenmiştir. Bu bölge tarihte büyük depremler üretmiş aktif tektonik yapıların etkisindedir. Çalışmanın amacı, bölgedeki kabuk yapısını belirlemek ve bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. 29 Ekim 2007 tarihinde büyüklüğü 5,1 olan bir deprem meydana gelmiş ve deprem aktivitesi bir yılı aşkın süreyle devam etmiştir. TÜBİTAK MAM YDBE tarafından 2008 yılında bölgede bir sismik ağ kurularak bu depremin devamı olan mikrodeprem aktivitesi izlenmiştir. Bu tez çalışmasında 2008 yılında kurulan sismik ağ ile toplanan veriler kullanılmıştır. Üç-boyutlu hız yapısını belirlemek için yapılan ters çözümlerde LOTOS-12 algoritması kullanılmıştır. Bu algoritma, depremlerin P dalgası ve S dalgası yayılım zamanlarını kullanarak yinelemeli eş zamanlı ters çözüm yapılmasını sağlar. Bölgede meydana gelen depremlerin oluşumunu daha iyi anlayabilmek için, deprem odak mekanizmaları da incelenerek bölgeyi temsil eden aktif fay sistemleri ile ilişkilendirilmiştir. Sonuçlar bölgede daha önceden yapılmış farklı çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Çameli civarının kabuk yapısının üç-boyutlu hız yapısı 15 km derinliğe kadar ayrıntılı olarak çıkarılmıştır. Çalışmada kullanılan depremlerin Gökova-Yeşil Üzümlü Fay Zonu (GYFZ) ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomographic inversion method is used to determine three-dimensional velocity structure of Cameli (DENIZLI) region and surroundings. The region is under the influence of active tectonic structures which caused big earthquakes in history. The main aim of this study is to define the crust structure in the region and to leave a background guide for future studies. In 29 October 2007, an earthquake of 5.1 magnitude occurred in the region, and aftershocks was recorded almost more than a year. The micro-seismic activity was monitored by TUBITAK MRC EMSI by a local seismic network in 2008. The earthquake data, which were recorded by TUBITAK local network, is analysed in this study. LOTOS-12 algorithm is used to determine three-dimensional velocity structure. The algorithm is compiled to provide iterative simultaneous inverse solution using the P-wave and S-wave travel times of earthquakes. Focal mecanism solutions are analysed and compared to active fault system in the region for a better understanding of occurrence of earthquakes. The results are also compared with previous studies. The three-dimensional velocity structure of the crust in Cameli Region is determined down to 15 km depth in a good resolution. Results of this study suggests that the analysed earthquakes are compatible with Gokova-Yesil Uzumlu Fault Zone (GYFZ) in the region.