Yeni ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new phthalocyanine compounds
- Tez No: 599189
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hazırlanan bu tez çalışmasında; fotodinamik tedavilerde ve çeşitli teknolojik alanlarda kullanılabilmesi amacıyla polar ve apolar çözücülerde yüksek derecede çözünebilen ve uzun dalga boyunda absorbsiyon yapabilen, yapısında biyoaktif gruplar içeren yeni çinko (II) metalli ftalosiyanin kompleksleri sentezlenmiştir. Bu amaçla; periferal konumlarından tetrakis ve oktakis olarak iyot sübstitüentli çinko(II) metalli ftalosiyanin komplekslerinden çıkarak hedef ürünler periferal konumlarından tetrakis ve oktakis 4-morfolino propil sübstitüentli çinko (II) metalli ftalosiyanin kompleksleri Suzuki-Miyaura Kenetlenme Reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Elde edilen ürünler, UV-Vis, 1H-NMR, MALDI-TOF Mass ve Floresans gibi spektreskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; in order to be used in photodynamic treatments and various technological fields, new zinc(II) metal phthalocyanine complexes containing bioactive groups, which are highly soluble in polar and apolar solvents and capable of absorption at long wavelengths were synthesized. For this purpose; the phthalocyanine complexes of zinc(II) metal with iodine substitutes tetrakis and octakis from their peripheral positions were synthesized by Suzuki-Miyaura Coupling Reaction. The products obtained were characterized by UV-Vis,1H-NMR, MALDI-TOF Mass, TGA and fluorescence spectroscopic methods.