Hatay kumsallarında yuvalayan yeşil deniz kaplumbağalarının (Chelonia mydas) denizel besin ağındaki yerinin kararlı izotop yöntemi ile araştırılması
Determination of the trophic position of green turtles (Chelonia mydas) nesting on Hatay beaches at the marine food web by stable isotope analysis
  1. Tez No: 599195
  2. Yazar: MEHMET SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hatay Samandağ kıyıları yeşil deniz kaplumbağalar için Doğu Akdeniz'deki önemli yuvalama alanlarından birisidir. Bu çalışmada Samandağ kıyılarına yuvalamaya gelen yeşil deniz kaplumbağalarının denizel besin ağındaki pozisyonu, besinlerin diyetlerine katkı oranları ve morfometrik ölçümler ile izotop komposizyonları arasındaki ilişki incelenmiştir. 2016 yılında Samandağ kumsalına yuvalamaya gelen 31 dişi deniz kaplumbağası dokuları kullanılmıştır. Bu kaplumbağalardan keratin, epidermis ve kan dokusu örnekleri, kaplumbağanın karapası üzerindeki Chelonibia testudinaria örnekleri ile Samandağ kıyısı neritik alandan toplanan bentik, pelajik omurgarlı, omurgasız canlı ve bitki örneklerinin kararlı azot ve karbon izotop analizi kütle spektrometrede yapılmıştır. Yetişkin yeşil deniz kaplumbağaların %66 bentik %33 pelajik alanda juvenil olanların %49 bentik %51 pelajik alandaki canlılarla beslendiği bulunmuştur. Juvenil ve ergin bireylerin besin ağında farklı pozisyonlarda oldukları, ergin bireylerin de benzer ancak farklı beslenme grubu oluşturdukları bulnmuştur. Deniz kaplumbağası EKB ve EKE ile keratin dokusunda ölçülen δ13C değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kaplumbağadan alınan dokular ile Chelonibia testudinaria dokuları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yaşamlarının büyük bir kısımını denizde geçiren bu türlerin denizel habitatlarına ait daha fazla bilgi edinilebilecek çalışmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Hatay Samandağ coast is one of the important nesting areas in the Eastern Mediterranean for green sea turtles. In this study, the position of the green sea turtles coming to nest to the beaches of Samandağ in the marine foodweb, the contribution of organisms to their diets and the relationship between morphometric measurements and isotope compositions were investigated. In 2016, 31 female sea turtle tissues were used to nest to Samandağ beach. Keratin, epidermis and blood tissue samples from these turtles, Chelonibia testudinaria samples on the turtle's carapace, benthic and pelagic invertebrates and plant samples collected from Samandağ coastal neritic area were used in stable isotope analysis in mass spectrometer. It was found that adult and juvenile green sea turtles were fed by 66% benthic 33% pelagic area and 49% benthic 51% pelagic area, respectively. It has been found that juvenile and adult individuals are in different positions in the food web and adult individuals form two different feeding groups. A significant relationship was found between sea turtle ECB and EKE and δ13C values measured in keratin tissue. There was no significant relationship between turtle and Chelonibia testudinaria tissues. Further studies on the marine habitats of these species, which spend most of their life at sea, are recommended.