Otomotiv sektöründe boyama sürecinin otomasyonla iyileştirilmesi
Automation improvement of the painting process in the automotive sector
  1. Tez No: 599209
  2. Yazar: CANSU VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Üretimde yapılan uygulamaların performansını ve başarısını ölçülebilmesi günümüz koşullarında oldukça önemli hale gelmiştir. Rekabetçi piyasalar, öngörülebilir üretim sayılarına dayalı satış aksiyonlarının günden güne artmasıyla oluşmaktadır. Bu rekabet üretim yapan işletmelerin yapabilirliklerinin ve performanslarının hesaplanması ihtiyacını önemli oranda artırmış ve ekipmanlarının maksimum üretim düzeyine ayak uydurabilmesi için planlı bakım faaliyetlerinin oluşturulması gerektiğini ortaya koymuştur. Toplam Ekipman Etkinliği (Overall Equipment Effectiveness - OEE) bu konuda işletmelere yön veren en önemli parametrelerden biridir. Üretim kapasitesi ve yapılabilirliğin artırılabilmesi açısından yön gösterici bir parametre olan Toplam Ekipman Etkinliği bu çalışmanın da temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bir otomotiv fabrikasının üretim proseslerinin kapasiteleri OEE ve standart zaman bazlı hesaplanmış ve OEE değerinin hesaplanması, yorumlanması, maksimize edilmesi, OEE'nin ve kapasitenin arttırılması için robotik sisteme geçilmesi çalışmalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability to measure the performance and success of the applications made in production has become very important in today's conditions. Competitive markets are formed by the increase in sales actions based on predictable production numbers. This competition significantly increased the need to calculate the feasibility and performance of the manufacturing enterprises and showed that planned maintenance activities should be established in order to keep the equipment up to the maximum production level. Overall Equipment Effectiveness (OEE) is one of the most important parameters that guide businesses in this regard. Total Equipment Efficiency, which is a guiding parameter in terms of increasing production capacity and feasibility, forms the basis of this study. In this study, the capacities of the production processes of an automotive plant are calculated on the basis of OEE and standard time and the studies on the calculation, interpretation, maximization of OEE value, and transition to the robotic system for increasing the capacity of OEE are mentioned.