Yönetsel yapıların eğitim amaçlı olarak kullanım dönüşümü: Bağdat, Al-Faw Bağdat Saray Yerleşkesi örneği
Conversion of usage of administrative structures for educational purposes: Baghdad, Al-Faw Baghdad Palace Campus case
- Tez No: 599240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTER MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülkelerin yönetim yapıları, yönetim şekline ve bulundukları coğrafyaya göre morfolojik ve mekânsal değişiklikler gösterseler bile, siyasi düzenin sistemli bir şekilde işleyebilmesini sağlama amacı ile üretilmiş yapılardır. Bu amacının yanı sıra, otoritenin gücünü gösterme kaygısıyla da üretilen bir yapı tipolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapıların da, başka tipolojilerdeki her yapı gibi, üretim aşamasındaki kullanım amacı, elbette o yapı var oldukça sürdürülemeyebilir. Bu çalışma, siyasi otoritenin yönetim amaçlı kullandığı yapıların zaman içerisinde işlevini kaybetmesi ya da işlevsizleştirilmesi sonrasında, eğitim amaçlı yapılar olarak kullanım dönüşümü çerçevesinde analiz edilmesini kapsamaktadır. Potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve mekânsal organizasyonları hakkında düzenleme önerilerinde bulunulması amacıyla yapılan bir araştırmadır. Çalışmada incelenen yapı ve kampüs, Bağdat şehrinde bulunan Al-Faw Saray Kompleksi'dir.
Özet (Çeviri)
Although the administrative structures of the countries both have morphological and spatial variations according to their management style and geographical location, they are structures that are produced with the aim of ensuring the systematic function of the political order. In addition to this aim, the reasoning behind the production of these various types of structures is based on the display of power and authority. The functional purpose of these structures that is set in the beginning of design and production, can change like every other structure in any other function. Therefore, the purpose of this study is to analyze these structures, within the context of transformation of use after they lose their function or become dysfunctional. This research will be conducted in order to reveal potentials and make recommendations about their spatial organizations. The structure and campus that will be looked at in this study involves the Al-Faw Palace Complex in Baghdad, Iraq.