Project management consultancy services in Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe proje yönetimi danışmanlık hizmetleri
  1. Tez No: 599260
  2. Yazar: AYŞE SEDEF CEBE OKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnşaat sektörü, tüm dünyada ulusal ekonomilerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır ve toplumların sosyal ve ekonomik refahını arttırmaktadır. İnşaat projeleri doğası gereği karmaşık olup, tasarım ekibi, danışman ekipleri, tedarikçiler, üreticiler ve bir veya birkaç müteahhittin koordinasyonunu gerektirir. İşveren yetkilileri, proje finansmanında, resmi prosedür takibinde, bütçe, maliyet ve kalite yönetiminde, danışmanları, tasarımcıları ve müteahhitleri yönetme konusunda çok çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle, işveren ekiplerinin ve mühendislik ve inşaat şirketlerinin proje yönetimi hizmetlerine yatırım yapması çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, Türk inşaat proje yönetimi sektörünü analiz edilerek, inşaat proje yönetimi şirketlerinin Türk inşaat sektöründeki güçlü yanlarını ve zayıf yanlarını belirlenmiş, sektördeki fırsatlar ve tehditler ortaya koyulmuş, buna göre stratejiler oluşturulmuştur. Detaylı bir literatür taraması yapılarak, sektörün firmalar üzerindeki etkisini değerlendirecek 39 faktör ve firmaların yeterliliklerini değerlendirecek 34 faktörden oluşan bir mülakat formu hazırlanmıştır. Türkiye'deki en saygın inşaat proje yönetimi şirketlerinde aktif olarak çalışan sektör profesyonelleri ile 22 mülakat gerçekleştirilmiştir ve elde edilen veriler kullanılarak SWOT analizi yapılmıştır. SWOT tabloları oluşturulurken ve değerlendirilirken beş sektör profesyonelinin görüşleri alınmıştır. Üç SWOT analizinden elde edilen veriler kullanılarak Türk inşaat proje yönetimi sektörü için stratejiler oluşturulmuştur. Bu alan çalışması, inşaat sektörü ile ilişkisi olan öğrenci ve akademisyenlere, inşaat projelerinde görev alan tüm paydaşlara ve inşaat proje yönetimi firmalarına Türk inşaat proje yönetimi sektörü hakkında detaylı bir analiz sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is an important part of national economies all over the world and increases the social and economic welfare of societies. Construction projects are complex in nature and require the coordination of the design teams, consulting teams, suppliers, manufacturers and one or more contractors. Employer teams can face a variety of challenges in project financing, formal procedures, budget, cost and quality management, managing consultants, designers and contractors. Therefore, it is important that employer teams and engineering and construction companies invest in project management services. In this thesis, the construction project management industry in Turkish construction sector is analyzed, the organizations' strengths and weaknesses are identified, the opportunities and threats in the sector are revealed. An interview form is prepared including 39 external factors to evaluate the impact of the sector on firms and 34 internal factors to evaluate the competencies of the firms. Semi-structured interviews have been conducted with the 22 sector professionals, who are actively working in the most prestigious foreign and local construction project management companies in Turkey. SWOT analysis was performed for local and foreign project management companies and project management sector in general using the obtained data from the interviews. The five sector professionals were consulted when creating and evaluating SWOT tables. Strategies were developed for Turkish construction sector accordingly. This field study will provide a detailed analysis to the students, academicians, all stakeholders involved in a construction project and the construction project companies about the Turkish construction project management industry.