Beyaz akaryakıt satış miktarının yapay sinir ağları ile modellenmesi
Artificial neural networks modelling of white fuel oil sales volume
  1. Tez No: 599261
  2. Yazar: HALE KAYMAN AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay sinir ağları modellemesini kullanarak, Türkiye'de faaliyet gösteren dağıtıcılara terminallerden satılan beyaz ürün (Motorin ve Benzin) miktarlarını etkileyen faktörleri tespit etmek ve sonuçları çoklu regresyon modeli ile kıyaslayarak yapay sinir ağları modelinin gücünü ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda; ilk bölümde yapay sinir ağları genel hatları ile anlatılmış, ikinci bölümde yapay sinir ağları, özellikleri ve avantajları detaylı olarak incelenmiş, üçüncü bölümde YSA'nın yapısından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde yapay sinir ağlarının hangi özelliklere göre sınıflandırıldığı anlatılırken, beşinci bölümde ise temel öğrenme kuralları detaylandırılmıştır. Altıncı bölümde yapay sinir ağları modellerinden ve yedinci bölümde de yapay sinir ağlarının tasarımından bahsedilmiştir. Uygulamaya ayrılan sekizinci bölümde ise; 2013-2018 yılları arasında, Türkiye'de bulunan akaryakıt terminallerinden dağıtıclara satışı gerçekleştirilen beyaz akaryakıt (Motorin ve benzin) miktarını etkileyen faktörler, yapay sinir ağları modellerinin öngörü değerleri elde edilerek incelenmiştir. Aynı değişkenler çoklu regresyon analizi ile tekrar incelenerek yorumlanmış ve yapay sinir ağları sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the factors which effect the amount of white fuel (Gasoline and Diesel) from the terminal to distributors by using artificial neural networks and to measure the power of artificial neural networks model by comparing with multiple regression model. For this purpose; in the first chapter the principles of artificial neuronal network are told, in the second chapter artificial neuronal network, its properties and advantages are investigated, in the third chapter the structure of artificial neural network is told. In the fourth chapter the artificial neuronal network is classified, in the fifth chapter the main learning principles is detailed. In the sixth chapter the models of artificial neuronal networks and in the seventh chapter the design of artificial neuronal network is discussed. In the eighth chapter which is about practice, factors effecting the amount of sold white product (Gasoline and Diesel) to distributors in Turkey between 2013-2018 is investigated by using artificial neural networks prediction model. The same variables were investigated with multiple regression analysis and compared with the results of artificial neural networks.