Sefeid türü değişenlerin zonklama davranışları
Pulsation behaviors of cepheid type variables
- Tez No: 599316
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SOYDUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada ASAS veri tabanından seçilmiş olan 54 klasik Sefeid türü sistemin fourier analizi PERIOD04 programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonucuna göre; 4 Sefeidin duyarlılık sınırının üzerinde kalan iki frekans değerine sahip olduğu ve ikinci frekans değerinin birinci frekansın harmoniği olduğu bulunmuştur. 50 Sefeid türü değişen yıldızın ise sadece temel modla zonklama gösterdiği belirlenmiştir. ASAS (All Sky Survey) (Pojmanski, 2002) tarafından FO/FU türü zonklayan Sefeid olarak tanımlanan 060450+1021.9 yıldızının çözümü yapıldığında FU türü zonklayan Sefeid olduğu bulunmuştur. FO türü zonklayan Sefeidlerde ortalama genlik değeri 0m,301, FU türü zonklayan Sefeidlerde ortalama genlik değeri 0m,591 olarak hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda FO türü zonklayan Sefeidlerin ortalama dönemi 1,601 gün, FU türü zonklayan Sefeidlerin ortalama dönemi ise 20,575 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, fourier analysis of fifty four Classic Cepheid type system selected from ASAS database has been made by using PERIOD04 program. 4 Cepheid has two frequency values which are above the significance limit and the second frequency value is the harmonic of the first frequency. It was determined that 50 Cepheids are pulsating with only the fundamental mode. Although ASAS (All Sky Survey) (Pojmanski, 2002) described that star as a FO/FU type pulsating star, it is revealed with that study that this star is a FU type Cepheid. The average amplitude value of FO type pulsating variables was calculated to be 0m,301 and the average amplitude value of FU type pulsating was determined to be 0m,591. As a result of the analyzes, the average period of FO type pulsators and was 1,601 days and the average period of FU pulsators was 20,575 days.