Kötü over yanıtlı infertil hastalarda intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu + embriyo transfer uygulamalarında mikrodoz flare-up ve gnrh antagonist protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of microdose flare-up and gnrh antagonist protocols used in intracytoplasmic sperm injection-embryo transfer cycles in poor responder patients
  1. Tez No: 599351
  2. Yazar: TELCE AYŞEN BOZA
  3. Danışmanlar: DR. KENAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada kötü over cevaplı olgularda seçilen kontrollü ovaryan hiperstimülasyon protokollerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. GnRH analog (GnRHa) protokol grubunda 87 (106 siklus) ve GnRH antagonist (GnRHantg) protokol grubunda 100 (112 siklus) hasta mevcuttu. Gruplar arasında kullanılan total gonadotropin dozu ve stimülasyon süresi benzerdir. hCG günü 17mm ve üzeri folikül sayısı benzer iken, hCG günü E2 düzeyi GnRHantg protokolde daha fazladır (9,33±2,11 ve 8,69±1,92 pg/ml ; p=0,024). Elde edilen matur oosit sayısı, embriyo sayısı ve embriyo kalitesi protokoller arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermezken fertilizaton oranı GnRHantg protokolde daha yüksektir (p=0,021). İmplantasyon oranı GnRHantg protokolde daha fazladır ancak istatiksel olarak anlamlı değildir (%19,4 ve %11,8, p=0,121). Siklus iptal oranı GnRHa protokolde (%38,2 ve %25, p=0,036), klinik gebelik oranı GnRHantg protokolde (%12 ve %3,6, p=0,021) istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effect of controlled ovarian hyperstimulation protocols (COH) in poor responder patients undergoing in vitro fertilization. Total 187 patients was conducted in this study; 87 (106 cycles) of them was in GnRH analog (GnRHa) protocol and 100 (112 cylcles) was in GnRH antagonist (GnRHantg) protocol. Total gonadothropine dose and the length of the stimulation were similar between protocols. The number of 17 mm and larger folicule count on hCG day was similar between protocols, while E2 level on hCG day was greater in GnRHantg protocol (9,33±2,11 vs 8,69±1,92 pg/ml ; p=0,024). The number of received mature oocyte and embryo, quality of embryo were similar but fertilization ratio was statistically significantly higher in GnRHantg protocol (p=0,021). The implantation ratio also was higher in GnRHantg protocol but not statistically significant ( 19,4% vs 11,8%, p=0,121). The cycle cancellation rate was greater in GnRHa protocol and clinic pregnancy rate was greater in GnRHantg protocol and both were statistically significant (p=0,036 vs p= 0,021, respectively).