Structural constraints and choice in monetary policy regime design: Bosnia and Kosova in comparative perspective
Para politikası rejimi tasarımında yapısal kısıtlar ve seçimler: Bosna ve Kosova'ya karşılaştırmalı bakış
  1. Tez No: 599416
  2. Yazar: EMİNA ABUANNAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Bosna-Hersek ve Kosova para politikalarındaki değişimin doğasını ve kapsamını, klasik En Benzer Sistemler Tasarımı metodunu kullanarak karşılaştırmalı bir bakış açısıyla analiz etmektedir.Tez, bir zamanlar aynı devlet yapısında yer alan yeni iki devletin, daha önceki geçici yönetim ve gayri resmi kurumların yönetimindeki para politikalarının yerine, devam eden süreçte nasıl farklı bağımsız para politikaları uygulamaya başladıklarını göstermektedir. Bu tez, bu iki dönemde değişikliğinin boyutlarını ve doğasını araştırmaktadır. Para politikasındaki değişimler iki devlet arasındaki benzerliklere dayanarak, ve“politika yapısı yaklaşımı”nı kullanarak, iki dönemde analiz edilmiştir. Ayrıca, birkaç yapısal ve seçim faktörü de bu iki vakada test edilmiştir. İki devletin, yapısal kısıtlamaların daha güçlü olduklarında, değişim göstermemektedir. Farklı koşullarda devletlerin değişikliğe meyilli olduğu ortaya çıkıyor. Son olarak, bulgular yapısal politika ve seçim değişkenlerinin para politikasını değiştirme (ve ya değiştirmeme) kararı üzerindeki etkisi, yansıra çalışmanın diğer çıkarımlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Bosnia and Herzegovina and Kosovo in a comparative perspective using the classic method of Most Similar Systems Design by assessing the extent and nature of change in the two states' monetary policy regime. It illustrates how different states that were once part of the same state structure opted for independent monetary policy as opposed to prior foreign-led or unofficial structures in different ways. It answers the question of how much change happened between these two periods (t1 and t2) and what was the nature of the change observed. Relying on the similarities between the two states, monetary policy regime change is analysed over two periods using the policy structure approach. I evaluate the empirical validity of several structural constraint and choice factors against the two cases. I argue that, when structural constraints were more at play in period t1, less change occurred in t2. If and when the states were under different conditions, change was more likely. I conclude by presenting the findings on the effect of structural constraints and choice variables on the decision to change (or not to change) monetary policy regime.