Comparison of linear programming and simulated annealing methods for optimal load control and energy scheduling in smart home
Akıllı evlerde optimum yük kontrolü ve enerji planlaması için doğrusal programlama ve tavlama benzetimi metotlarının karşılaştırılması
- Tez No: 599430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN BAŞARAN FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Elektrik fiyatlandırılması için birçok tarife kullanılmaktadır. Akıllı evlerde cihazlar için optimum çalışma saatleri ve uygun tarife seçilerek elektrik faturaları minimize edilebilir. Bunun için tezde, optimizasyon metotlarından Doğrusal Programlama ve Tavlama Benzetimi kullanılmıştır. Tezin amaçlarından biri bu metotların sonuçlarını karşılaştırmaktır. Tezde kullanılan çok zamanlı tarifelerde günün farklı saatlerinde farklı enerji birim fiyatları bulunur. Enerji yönetim sistemi, bazı cihazları ucuz enerji birim fiyatları olan zaman aralıklarına kaydırır. Cihazların çalışma saatlerini kaydırmaktan dolayı sistemde aşırı yük oluşabilir. Tezin ikinci amacı olarak aşırı yük oluşmasını engellemek için optimum yük kontrolü uygulanmıştır. Problemin matematiksel modeli oluşturulmuş ve GAMS uygulaması çözümde kullanılmıştır. Girdi olarak her saat aralığının enerji birim fiyatından oluşan maliyet tablosu kullanılmıştır. Ayrıca metasezgisel çözüm yöntemlerinden Tavlama Benzetimi teknikleri kullanılmış ve C# programı ile çözüme ulaşılmıştır. İki farklı çözüm yolu ile optimum elektrik maliyeti, cihazların çalışma saatleri ve pik-ortalama güç oranına ulaşılmış ve sonuçlar kıyaslanmıştır. Doğrusal Programlamanın daha iyi çözümler verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many tariffs are used for electricity pricing. Electricity bills can be minimized by choosing the optimal working hours of appliances and for appropriate tariffs in smart homes. For this reason, Linear Programming (LP) and Simulated Annealing (SA) optimization methods are used. One of the aims of the thesis is to compare the results of these methods. The multi-time tariffs which have different energy unit prices at different times of the day are used in the thesis. Energy Management System (EMS) shifts time slots of some appliances to cheap energy unit prices. There may be overload in system because of shifting of working hours of appliances. Optimal load control is applied to prevent high peak demand as the second aim of the thesis. Mathematical model of the problem is created and GAMS application is used in the solution. The cost table consisting of the energy unit prices of each time slot is used as input. Also, SA technique which is one of the metaheuristic solution methods is used and the solution has been reached using C# program. Optimum electricity cost, working hours of the appliances and peak to average ratio are achieved by two different solutions and the results are compared. The results of the LP are better than SA.