Askeri darbelerin Suriye siyasetine etkileri (1949-1970)
Effects of military coups on Syria (1949-1970)
- Tez No: 599429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 1949 yılından 1970 yılına kadar Suriye'de yaşanan darbeler ve bu darbelerin Suriye'nin siyasal hayatına etkileri ele alınmıştır. Suriye'de yaşanan askeri darbelerin siyasetin geleneksel yapısını ne tür bir dönüşüme uğrattığını gösteren bu çalışmada kronolojik sıra ile darbeler üzerinde durulmuştur. Suriye'deki etnik, dini ve mezhepsel çeşitliliğinin tezahürü olan farklı siyasi grupların iktidara gelme mücadelesi darbeler üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. 1949 yılında meydana gelen üç darbeden sonra Suriye'de darbe yapmak siyasi kültürün bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Meydana gelen her darbe Sünni çoğunluğun orduda ve siyasette güç kaybını beraberinde getirmiş ve azınlıkların daha fazla ön plana çıkmasına neden olmuştur. 1963 yılında Baas Partisi'nin bir darbe ile iktidara gelişisonrası yönetim azınlıkların eline geçmiştir. Hafız Esad'ın 1970 yılındaki darbesi ile de Suriye'de darbeler dönemi sona ermiştir. Darbeler, Suriye siyasetinde Osmanlı döneminden izler taşıyan geleneksel iktidar ilişkilerini değiştirmiştir ve yeni bir siyasi ortam ile yeni aktörlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study, the coups experienced in Syria from 1949 to 1970 and their effects on the political life of Syria were discussed. In this study, which shows how the military coups in Syria transformed the traditional structure of politics, it was emphasized in chronological order. The struggle of the different political groups, which are manifesting the ethnic, religious and sectarian diversity in Syria to come to power, has been tried to be realized through coups. After three coups in 1949, the coup in Syria began to become a part of political culture. Every coup d'état led to the loss of power of the Sunni majority in the military and in politics, and led to the emergence of minorities. After the Ba'ath Party came to power with a coup in 1963, the administration came into the hands of the minorities. The era of military coups in politic of Syria ended with the 1970 coup by Hafez Assad. The military which happened in Syria transformed the power relations which derrived from Ottoman State in politics and with the emergencing of a new political environment it caused new political actors to emergence.