Ters çözümde parametre irdelenmesi ve ağırlık kavramları üzerine uygulamalar
  1. Tez No: 5995
  2. Yazar: ŞENOL ÖZYALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, gravite verisinin yaratacağı yeraltı yoğunluk dağılımının, alanı(haomi) en küçük yapma ve cismin ağırlık merkezi etrafında yoğunlaştırılması ölçütlerine göre yinelemeli ters çözüm yöntemiyle hesaplanması işlemleri gösterilmeye çalışılmış t ir. Veri deki varolan gürültünün de göz önüne alınmasıyla gürültü ve yoğun luk ağırlık fonksiyonları tanımlanarak, problemin çözümünü en küçük kareler yöntemiyle saptamak olasıdır. Kuramsal modellerle yapılan uygulamalarda, mutlaka yakın çözüm lere ulaşılmış tır. Bu yöntemle, jeolojik sınırlamalar fazla bir ki şisel varsayımlar getirilmeden çözümün içerisine sokulabilmektedir. Ayrımlılık matrisiyle blokların saptanan yoğunluklarının anlamlı olup olmadığı ortaya konabilm ektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, anomalous density distribution of the undergro und is obtained using iterative techniques according to minimization of volume and concentration around the center of gravity criteria. Noise is also included into formulation and the last squares approach of solution can be used after the noise and density weighting func tions being described and incorporated. The practical effectiveness of the method was tested for the- retical models with very satisfactory results.The advantage of this approach is that desirable geologic characteristics are automaticaly incorporated into the model with a minumum of subjective judgements on the part of the interpreter. Resolution matrix can be easily used to determine the contributions of block densities to the solution.