Yeni vic-dioksim türevlerinin sentezi ve bunların Ni (II), Co (II), Cu (II), UO2 (VI), Cd (II) ve Zn (II) ile verdikleri komplekslerin incelenmesi
- Tez No: 5996
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Vic-dioksim ve kompleksleri üzerine yapılan yoğun çalışmaların“bir devamı olarak yapılan ”bu çalışmada, litera türde bulunan N-(4-tolil)aminoglioksim (PTGEU) ve N-(2-tolil) aminoglioksim (OTGHp) ile literatürde bulunmayan N, IP -Bis (4-tolil)diaminoglioksim (BPTGHg) ve N,N'-Bis(2-tolil) diaminoglioksim elde edilmiş ve bunların bazı geçiş metalleri ile verdikleri komplekslerin yapıları incelenmiştir. Anti-kloroglioksimin alkollü çözeltisine p-toluidinin alkollü ve o-toluidinin eterli çözeltisi ilave edildiğinde PTGHp ve OTGHpj anti-dikloroglioksimin alkollü çözeltisi üzerine yine p-toluidinin alkollü ve o-toluidinin eterli çözeltisi ilave edildiğinde BPTGHp ve BOTGHp ele geçmektedir. Alkollü ortamda çözünmüş olan PTGHp ve OTGHp ye UOp(Vl), Cd(II) ve Zn(II) iyonlarının ve yine alkollü ortamda çözünmüş olan BPTGHp_ ve BOTGHg ye Ni(ll), Go (II), Cu(ll), UOp(Vl) ve Cd(ll) iyonlarının sulu çözeltisi ilave edildiğin de 2-3 civarına düşen pH, % l'lik Ha OH ile 4,5-5'e ayarlana rak kompleksler çöktürüldü. Sonuç olarak ikisi yeni olmak üzere dört ligand ve on altı adet kompleks izole edilmiş; i.r., u.v. -görünür bölge, H-n.m.r. spektroskopisi ve mikroanaliz teknikleriyle yapıları aydınlatılmaya çalışılmıştır. - III -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, N,Nl-Bis(4~tolyl)diaminoglyoxime (BPTGH2) and N,N'-Bis(2-tolyl)diaminoglyoxime (BOTGHg) which are not observed in the literature, N-(4-tolyl)amino- glyoxime and N-(2-tolyl)arainoglyoxime were synthesized and their complexes with some transition metals were examined. When p-toluidine and o-toluidine which were solued in ethanol and diethyl ether respectively were added to the alcolic anti-chloroglyoximes solution, PTGEL and OTGEL were obtained. As the same way, when those solutions were added to the alcolic anti-dichloroglyoximes, BPTGEU and BOTGEL were obtained as crystalline structure. After pH adjustment of the solution with %1 Ha OH, U02(VI), Cd(ll), Zn(II) complexes of PTGH2 and OTGH2; Ni(H), Co(ll), Cu(ll),. U02(VI), Cd(H) complexes of BPTGHg and BOTGHp were obtained. As a raault, four ligandu, two of th©m art »aw and sixteen complexes were isolated. İR, UV -Visible, H-NMR spectrophotometer and microanalyses thecnique have been used to elucidate the structure of ligands and complexes. - IV -