Hipertansiyon hastalarında tedaviye uyum ve sağlık okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi
Assessing medication adherence and health literacy in hypertension patients
- Tez No: 599565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KILIÇ AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma hipertansiyon hastalarında tedaviye uyum ve sağlık okuryazarlığının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini iki ayrı merkezde Ocak-Haziran 2018 tarihleri arasında en az 6 aydır hipertansiyon tanısı almış 500 hasta, örneklemi ise dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 348 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında hasta tanıtım bilgi formu, Hill-Bone tedaviye uyum ve sağlık okuryazarlığı ölçeği kullanılmıştır. Kurumlardan yazılı izin ve etik kurul izni alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplarda t testi, One-way Anova ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği toplam ve medical, beslenme, görüşme alt boyutundan aldıkları puan ortalamaları sırayla; 7.15±3.95, 2.89±2.64, 1.76±1.60 ve 2.49±1.51'dir. Sağlık okuryazarlığı ölçeği toplam, bilgiye erişim, bilgileri anlama, değer biçme/değerlendirme ve uygulama/kullanma alt boyutundan aldıkları puan ortalamaları sırayla; 51.86±15.17, 10.14±3.78, 18.44±5.77, 14.58±6.11ve 8.68±2.95'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to assessing medication adherence and health literacy in hypertensive patients. The population of the study consisted of 500 patients who had been diagnosed with hypertension for at least 6 months between January and June 2018 in two different centers, and the sample consisted of 348 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using patient information form, Hill-Bone compliance and health literacy scale. Written permission and ethics committee permission was obtained from the institutions. Data were collected by the researcher using face to face interview technique. Data were analyzed by independent samples t test, One-way Anova Pearson correlation and multiple regression analysis. The mean scores of the patients from the total score of the Hill-Bone Compliance Scale and medical, nutrition and interview sub-dimensions were as follows; 7.15 ± 3.95, 2.89 ± 2.64, 1.76 ± 1.60 and 2.49 ± 1.51. Health literacy scale, the total score averages obtained from the sub-dimension of access to information, understanding information, appraisal / evaluation and application / use are as follows; 51.86 ± 15.17, 10.14 ± 3.78, 18.44 ± 5.77, 14.58 ± 6.11 and 8.68 ± 2.95.