Psikosomatik hastalarda psikolojik ihtiyaç örüntüsünün incelenmesi
- Tez No: 1973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırılanın amacı, psikosomatik hastalık tanısı almış migren, Uri:iker, ülser, hipertansiyonlu hasta gruplarının farklı psikolojik ihtiyaç örüntülerine sahip olup olmadığını eğer, bir farklılık varsa bu farkın cinsiyete göre bir özel lik göster ip göstermediğini incelemektir. Bu amaçla A.Ü. Tıp Fakültesi ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliniğine ayaktan tedaviye gelen psiko somatik hastalara ve A.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesinin çeşitli servislerine kontrole gelen psikiyatrik olmayan hastalardan seçilen kontrol grubu deneklerine (N = 100), Edwards Kişisel Tercih Envanteri uygulanmıştır 0 Grupların yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından karşılaştırılabilir olmaları sağlan mıştır. Deneklerden elde edilen puanlara uygulanan variyans analizi sonucunda, dört değişik psikosomatik hasta grubunun birbirlerinden ve kontrol grubundan, psikolojik ihtiyaç örün- tüsü yönünden anlamlı şekilde farklılaşmadıkları, ayrıca cin siyet açısından da anlamlı bir farklılaşma olmadığı bulunmuş tur., Ancak tüm psikosomatik hasta gruplarının, kontrol gru buyla karşılaştırılması sonucunda anlamlı düzeyde farklılaş malar gözlenmiştir. Bu karşılaştırmada t-testi kullanılmış tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to search and describe whether or not there are some kinds of different psychological need patterns for those whose illnesses named as“psycho somatic disorders”; specif icaly : Hypertension, Peptic Ulcer, Migraine and Urticaria. And if there are any differences between normal and the psychosomatically disordered groups, we aimed at to find out whether or not the sexuality also play any role in these differences. For realizing this purpose two different subject groups were chosen from two different hospitals in Ankara. The main group was composed of the psychosomatic outpatiens of the psychiatry clinics of two Medical Schools (The University of Ankara and The Gülhane Military Academy of Medicine). The second group (control group) was composed of outpatients from different clinics of the Medical School of the Ankara University (N = 100). Edwards Personal Preference Schedule was applied to these groups. Before this application it was carefully controlled that these groups have to be equal to each other in the means of age, sexuality, and educational position. Afterwords the method of“Variance Analysis”was applied to the test results and it was found that there were no differences between the four different psychosomatically62 disordered subject groups from each other, and also from the control group in the means of psychological need patterns and also there was no difference between the two sexes. Nevertheless when all of the psychosomatically disordered subjects as a whole were compared with the control group, we found that there was difference at a meaningfull level. For these comparisons the t-test was used.