Seismic performance assessment of a cold-formed steel building
Tek katlı hafif çelik bir yapının deprem performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 599573
  2. Yazar: EMRAH KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin kapsamında, ha fif çelik çerçeveli kayma panellerin yanal yük taşıma kapasitesi deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Konut yapımı uygulamalarında ha fif çelik çerçeve, mimari ve tasarım amacına bağlı olarak çeşitli kaplamalar ile kaplanır. Yapının yanal yük taşıma kapasitesi kaplama tipi, vida aralığı, vida çeşidi, ha fif çeliğin kalınlığı, ankraj tipi, ankraj aralığına ve en boy oranına bağlıdır. Her geçen gün yaygınlaşan ha fif çelik yapılar ülkelerin kendi tasarım standartlarını oluşturmaya zorlamaktadır. Bu bağlamda yeni deprem yönetmeliğinde kullanılması amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Yapı Laboratuvarında bu deneyler yapılmıştır. Deneylere farklı vida aralıkları ve farklı çelik kalınlıkları dahil edilerek yük şekil değiştirme ilişkisi elde edilmiştir. Bu tezde bu karmaşıklık ortadan kaldırılarak basit bir çözüm yolu bulmak amaçlanmıştır. Deney sonuçları göz önünde bulundurularak çıkılarak bu panellerin etkisini temsilen yeni bir eşdeğer çapraz çubuk modeli önerilmiştir.  Önceleri betonarme duvarların matematiksel olarak modellenmesinde kullanılan bu yöntem bu çalışmada ha fif çelik paneller için uygulanmıştır. Eşdeğer çapraz dikmenin kalınlığı yatay rijitliği temsil ettiği için önemlidir ve bu kalınlık bir eşitlikle önerilmiştir. Fakat bu eşitlik sadece bu çalışma için önerilmiştir ve kesinlikle gelecekteki çalışmalarda üzerinde çalışılıp geliştirilmelidir. Bu paneller SAP2000 programı yardımıyla matematiksel olarak elde edilmiştir ve bu çalışmada deney sonuçlarıyla yakınsak sonuçlar elde edilmiştir. Bu formül vida elemanlarının kullanıldığı panellerdeki karmaşıklığı bir kenara koyarak hesap kolaylığı sağlamayı amaçlamaktadır. Ha fif çelik yapının deprem yükleri altında performans analizi yapılmıştır. Ayrıca depreme yatkın olan ülkelerde ha fif çelik yapıların inşa edilmesinin güvenli olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, lateral load bearing capacity of cold formed steel shear panel is investigated experimentally and analytically. In residential construction applications, cold formed steel frame is covered with various sheathings depending on its architectural and design purpose. The lateral load bearing capacity of the structure depends on sheathing type, screw spacing, screw type, cold formed steel element thickness, anchor type, anchor spacing and aspect ratio. Light steel structures, which are becoming more common day by day, force the countries to establish their own design standards. In this context, experiments have been carried out in Boğaziçi University Structural Laboratory to be used in the new earthquake speci cation. Force deformation relation were obtained in these experiments which were including different screw spacing and di erent steel thicknesses. This thesis aims to find a simple solution by eliminating this complexity. Based on the experimental results, an equivalent diagonal strut model was proposed to represent the effect of sheathing. This method, which was previously used in the modeling of reinforced concrete walls of RC building was used here for cold-formed steel panels. For equivalent diagonal strut, the thickness is important to represent lateral stiffness of the panel, and this thickness is proposed with an equation.However, this equation has only been proposed for this study, and the formula needs to be studied and developed in future studies. These panels were analyzed in SAP2000 program and it was observed that the results were convergent with the experimental results. This formula aims to provide ease of calculation by putting aside the complexity of explicit screws modeling modeling of sheathing between sheathing and steel. Performance analysis of a CFS building under seismic loading was conducted. It was also concluded that such structures were safe to be built in earthquake prone countries.