Radyasyon zırhlama özellikli antibakteriyel kumaş üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Antibacterial fabric production with radiation shielding property and investigation of its properties
- Tez No: 599741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında radyasyon zırhlama ve antibakteriyel özelliğe sahip, düzgün yüzeyli, mukavemetli, yıkama ve sürtünme haslığı iyi kumaşlar elde etmek hedeflenmiştir. Bu amaçla pamuk, poliester ve pamuk/poliester dokuma kumaşlar; radyasyon koruyucu özelliğe sahip tungsten ve baryum sülfat ile kaplanarak radyasyon zırhlama özellikleri incelenmiştir. Kumaşlara antibakteriyel özelliğe sahip nano gümüş emdirme yöntemi ile uygulanarak kaplama kumaşların antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Uygulanan işlemlerin kumaşa olan etkisini incelemek amacıyla kumaşlara SEM analizi, kopma mukavemeti, yıkama haslığı ve sürtünme haslığı testi uygulanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda γ radyasyonu yayan 137Cs kaynağına karşı tungstenin ve baryum sülfatın kumaşların radyasyon zırhlama özelliğini arttırdığı, nano gümüşün ise kumaşların radyasyon zırhlama özelliğini azalttığı görülmüştür. Nano gümüş uygulanmamış bazı kaplama kumaşlarda antibakteriyel özellik gözlenirken, nano gümüş uygulanan tüm kumaşlarda antibakteriyel özellik gözlenmiştir. Kopma mukavemeti testinde genel olarak kaplanmış kumaşların daha yüksek kopma mukavemetine sahip oldukları görülmüştür. Yıkama haslığı testleri ve sürtünme haslığı testleri incelendiğinde kaplama işlemi ile kumaşlarda herhangi bir olumsuz durum gözlenmemiştir. Kaplama kumaşların yıkamaya ve sürtünmeye dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Kumaşların SEM analizleri incelendiğinde baryum sülfat kaplanmış kumaşların tüm yüzeye dağıldığı, tungsten ile kaplanmış kumaşların ise daha dar bir alana yayıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to obtain fabrics with radiation shielding and antibacterial properties, smooth surface, strength, good washing and rubbing fastness. For this purpose cotton, polyester and cotton/polyester woven fabrics were covered with tungsten and barium sulphate which have the radiation shielding properties and were investigated their radiation shielding properties. The antibacterial properties of the coating fabrics were investigated by applying impregnation method with nano silver which has antibacterial properties. In order to examine the effect of the applied processes on the fabric; SEM analysis, tensile strength, washing fastness and friction fastness test were applied to the fabrics. As a result of these studies it was observed that against 137Cs source which is emitting γ radiation, tungsten and barium sulphate increased the radiation shielding properties of the fabrics and nano silver decreased the radiation shielding properties of the fabrics. While antibacterial properties were observed in some nano silver unapplied coating fabrics, antibacterial properties were observed in all nano silver applied fabrics. In the tensile strength test, it was usually observed that the coated fabrics had higher breaking strength than the raw fabrics. When washing fastness tests and friction fastness tests were examined, no negative effects were observed on the fabrics by coating process. It has been determined that the coating fabrics are resistant to washing and friction. When SEM analysis of the fabrics were examined, it was seen that barium sulphate coated fabrics were distributed over the whole surface and the tungsten coated fabrics spread over a narrower area.