Gaziantep ili Nizip ilçesi antepfıstığı ağaçlarının yaprak ve toprak örnekleri ile beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of nutrition status of leaf and soil samples of Pistachio (Pistacia versa L.) trees in Nizip district of Gaziantep
  1. Tez No: 599786
  2. Yazar: TUĞBA BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM MESUT ÇİMRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma, Gaziantep ili Nizip ilçesini temsilen seçilen antepfıstığı bahçelerinin beslenme durumlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 15 farklı bahçe ile 0-30 ve 30-60 olmak üzere iki farklı derinlikten 30 adet toprak ve aynı bahçelerden alınan 15 adet yaprak örneğinde bünye, CaCO3, pH, EC, organik madde, KDK, bazı makro-mikro besin elementleri ile bir kısım ağır metal analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırma alanı topraklarının % 63.34'ü kil, % 26.66'sı killi tın, % 6.66'sı kumlu killi tın ve % 3.34'ü ise siltli kil bünyeye sahip olduğu, toprakların tamamının hafif alkalin reaksiyonlu ve tuzsuz sınıfında yer aldığı, organik madde içeriklerinin tümünde yetersiz olduğu belirlenmiştir. Toprakların % 26.66'sının fosfor, %10'unun magnezyum, % 46.66'sının demir, % 46.66'sının çinko, % 93.33'ünün bor içeriği yönünden yetersiz olduğu belirlenmiştir. Topraklarda ağır metal açısından kirliliğe rastlanmazken, yaprak örneklerinin % 40'ının azot, tamamının fosfor, % 93.3'ünün potasyum, % 26.6'sının demir, % 40'ının bakır, % 13.33'ünün mangan, % 26.66'sının bor içeriği yönünden noksan olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, Gaziantep ili Nizip ilçesi antepfıstığı bahçelerinde beslenme sorunlarınıın olduğunu, yörede yer alan antepfıstığı bahçelerinde toprak ve bitki analizlerine dayalı bilinçli bitki beslenme programlarının olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple katma değeri yüksek bir bitki olan antepfıstığı ile gübreleme çalışmalarının arttırılarak dozların belirlenmesi gerekliliği yanında, üreticilerinin toprak ve yaprak analizlerine gereken önemi vermeleri ve bilimsel temellere dayalı beslenmeleri ile ilgili olarak bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the nutritional status of pistachio orchards selected from representing Nizip district of Gaziantep. For this purpose texture, CaCO3, pH, EC, organic matter, CEC, heavy metal, and macro-micro nutrients analysis was performed in 30 soil samples (0-30 cm and 30-60 cm depths) and 15 plant samples taken from 15 different orchards. According to the findings, the soils in the research area were found to have 63.34% clay, 26.66% clay loam, 6.66% sandy clay loam and 3.34% silty clay texture respectively and that the organic matter contents were determined to be insufficient. Furthermore, 26.66%, 10%, 46.66%, 46.66% and 93.33% of the soils were determined to be insufficient in P, Mg, Fe, Zn, and B contents respectively. No evidence of contamination of heavy metals were found in the soils, while 40% of the leaf samples were found to be deficient in nitrogen, %100 in phosphorus, 93.3% in potassium, 26.6% in iron, 40% in copper,13.33% in manganese and 26.66% in boron. As a result, it is revealed that there are nutritional problems in the pistachio orchards of Nizip district of Gaziantep and there are no conscious plant nutrition programs based on soil and plant analysis in the pistachio orchards located in the region. For this reason, besides the necessity of increasing the fertilization studies with pistachio, which is a high value added plant, the dosages should be determined and the producers should give the necessary importance to soil and leaf analysis and they should be informed about their nutritional nutrition.