Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin görüşlerinin öğretmen değişkenine göre incelenmesi
Research of secondary school students views related to music lesson according to teacher variable
  1. Tez No: 599824
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAN ÇİFTÇİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; Milli Eğitime bağlı ortaokullarda, ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin görüşlerinin öğretmen değişkenine göre incelenmesinde anlamlı farklılaşmaların olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırmanın yürütülmesinde tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak geliştirilen“Anket ve Yapılandırılmamış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ili Merkez İlçesinde 4 farklı okulda eğitim-öğretimine devam eden 694 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu olarak belirlenen bu 4 okulda müzik derslerini müzik öğretmenliği bölümü mezunu, sınıf öğretmenliği bölümü mezunu ve diğer alanlardan mezun öğretmenler yürütmektedirler. Verilerin analizlerinde, Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testleri ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; is to determine whether there are significant differences in the analysis of secondary school students' perceptions of music lesson according to teacher variable in secondary schools connected to National Education. The screening model was used to conduct this research. The data of the study have been collected through 'Survey and Unstructured Interview Form' which has been developed by the researcher, receiving expert opinions. The study group of the research consists of 694 students studying in the Central District of Adıyaman province in 2017-2018 academic year. In these four schools, which are designated as the study group of the research, music lessons are conducted by graduates of music teachers, class teachers and other graduates. In the analysis of the data, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U tests and descriptive analysis method have been used.