Tarihi yapılarda sarıçam malzemesinin zamana ve iklime bağlı olarak mekanik ve fiziksel özelliklerinin değişimi
Changing of mechanic and physical properties of yellow pine metarial depending on time and climate in historical structures
- Tez No: 599937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CENGİZ YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarihi yapılar, tarihi yansıtan özgün biçimi, kullanılan malzemesi ve taşıyıcı sistemi ile ayakta durabilmektedir. İstanbul tarihi yapılar açısından önem taşıyan bir kenttir. Artan çevre sorunları ile birlikte tarihi yapıların korunması daha da önem kazanmıştır. Bir yapıyı en kötü etkileyen etmen sıcaklık, nem ve rüzgar gibi iklimsel koşullardır. Tarihi bir yapı olan Florya Deniz Köşkü'nde; Malzeme üzerindeki sıcaklık, nem ve rüzgar hızı gibi iklimsel faktörlerinin ölçümü, daha sonra belli periyotlarda yapıya yerleştirilen numunelere uygulanan yük altında eğilme, çekme ve sıcaklık değişim testlerinin sonucu olarak numunelerin ısıl iletkenlik farklarının bulunması amaçlanmaktadır. Üzerinde çalışma yapılan bu tarihi binanın yapı malzemesi olan sarıçamın dayanımının, sıcaklık, nem, rüzgar hızı, yağmur, güneş, korozyon gibi faktörlerin etkilerinin bulunması amaçlanmıştır. Malzemenin dayanımına ve yapılan deneylere göre yapının hizmet ömrü ve sürdürülebilirliğine yönelik önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Önemli olan tarihi yapıları koruyabilmek ve günümüze kadar nasıl korunarak geldiyse günümüzden geleceğe de aynı şekilde varlıklarını korumalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Historical buildings can stand with their original form reflecting the history, used material and the load-bearing system. Istanbul is an important city in terms of historical buildings. With the increasing environmental problems, preservation of historical buildings became more important. The worst factor affecting a building is climatic conditions such as temperature, humidity and wind. In the historical building of the Florya Sea Mansion; Measurement of climatic factors on the material such as temperature, humidity and wind speed. Then, it is aimed to find the thermal conductivity differences of the samples as a result of bending, tensile and temperature change tests applied to the samples that placed in the structure in certain periods.The aim of the study is to determine effect such as temperature, humidity, wind speed, rain, sun and corrosion to scotch pine strength. It is aimed to make