Fitness salonuna giden sedanter bireylerin fitnessa yönelme nedenleri ve fiziksel durumlarının incelenmesi
A research on the reasons why sedantary individuals engage in fitness activities and their physical conditions
  1. Tez No: 599936
  2. Yazar: EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada sedanter bireylerin kaydoldukları fitness salonlarına başlama hedefleri, haftalık egzersiz sıklıkları, bu salonlardan beklentileri, katılım süre ve nedenlerinin tespit edilmesinin yanında, başladıkları anki fiziksel durumları ile son ölçümleri arası fiziksel durumlarının ilişkilendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul ilinde 50 kadın 30 erkek katılımcıyla yapılmıştır. Katılımcılara ilişkin salon kayıtları, fiziksel ölçümler ve mülakat yapılmıştır, katılımcılara verilerin kullanılacağı kapsam belirtilerek onayları alınmıştır. Çalışmada veriler ön test ve son test yapılarak toplanmıştır. Katılımcıların antrenmana geliş düzenleri en azı TVGFBF 1. Kademe belgeli yardımcı antrenörler tarafından takip edilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlarından minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiştir. Ön test ve son test analizleri için Paired-Samples t-test, gruplar arası karşılaştırma analizleri içinse ANOVA istatistiği kullanılmıştır. Fitness salonuna gelen bireylerin amaçları olarak; yağ yakımı, atletik bir görüntüye sahip olmak, genel sağlık durumunun geliştirilmesi olarak belirlenmiştir. Bireylerin düzenli katılımlarını etkileyen faktörler olarak zaman bulamama, mesafe uzaklığı, ekonomik nedenler belirlemmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study within the scope of my master's thesis, it is aimed to demonstrate the comparison of the starting and finishing physical circumstances of sedentary individuals who have gone to gyms in order to attain a fitter body image, by means of detecting their starting goals, frequency of weekly exercise, continuity in terms of duration, expectations, and eventually the results they have obtained; with the use of regarding literature review. This research has been carried out in İstanbul with 50 female and 30 male participants. Details regarding the gym membership logs of the participants have been taken in addition to physical measurements and interviews. The participants have been informed about data sharing and their consents have been taken. The participants have gone under examination and interviews, and additionally, information regarding their starting and finishing tests has been collected. The workout routines of the participants have been checked and followed by trainers that are qualified as TVGFBF Level 1 at least. While evaluating the data that has been obtained, the descriptive statistics methods of minimum, maximum, average and standard deviation are used. For the analysis of starting and finishing tests, Paired-Samples t-test; and for the comparison analysis, ANOVA is used.