Generalized chebyshev low pass filter design and construction using suspended substrate stripline structure
- Tez No: 1306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET GENELLEŞTİRİLMİŞ CHEBYSHEV ALÇAK GEÇİREN SÜZGEÇ TASARIMI VE ASKILI ŞERİT KILAVUZ İLETİM HATTI TEKNİ?İNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ÇAÖLAR, Ümit Kenan Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nevzat YILDIRIM Eylül 1987 : 131 sayfa Bu tez çalışmasında, seçicilik özelliği çok fazla Dİan mikrodalga alçak geçiren süzgeçlerinin tasarımı için bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde süzgeçler, toplu eleman prototip devreleri kullanılarak tasarlanmaktadır. Prototip devresi olarak genelleştirilmiş Chebyshev süzgeçler diye adlandırılan süzgeç türü seçilmiştir. iletim sıfırlarının üç tanesi sonsuz frekansta geri kalanları ise sonlu bir frekansta bulunan bu süzgeç türü eliptik süzgeçlerin özel bir durumudur. Bu süzgeç prototip devresi, yüksek seçicilik özelliğinin yanısıra, elemanlarının empedans değerleri arasında diğer eliptik süzgeçlere oranla daha az bir değişim göstermektedir.Yöntemin geçerliliğini ortaya koymak amacıyla, kesim frekansları itGHz olan, farklı seçicilik özelliklerine sahip iki mlkrodalga alçak geçiren süzgeci tasarımlanarak askılı şerit kılavuz tekniğinde gerçekleştirildi. Hassas ölçüm cihazları kullanılarak test edilen süzgeçlerden oldukça iyi sonuçlar alındı. Anahtar sözcükler : Genelleştirilmiş Chebyshev, Askılı Şerit Kılavuz, Richards Dönüşümü, Dağınık Devreler. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENERALIZED CHEBYSHEV LOW PASS FILTER DESIGN AND CONSTRUCTION USING SUSPENDED SUBSTRATE STRIPLINE STRUCTURES ÇA?LAR, Ümit Kenan M.S. in E.E.E. Supervisor : Assdc.Prof.Dr. Nevzat YILDIRIM September, 19B7 : 131 pages In this study, a method to design highly selective microwave low pass filters is developed. In this method, filters are designed using lumped prototypes. As a prototype, a novel class called generalized Chebyshev circuit, which is a special case of elliptic filters with three transmission zeros at infinity and remaining at a finite frequency, is selected. This prototype, besides being highly selective, has less impedance spread in element values compared to other elliptic filters. iiiIn order to verify the method, two low pass microwave filters, with cut-off frequency at U GHz, having different selectivities, are designed and constructed using Suspended Substrate stripline ( SSS ) technique. The performance of these constructed filters is observed on sensitive measurement setup and quite satisfactory results are obtained. key words : Generalized Chebyshev, Suspended Substrate Stripline, Richards' Transformation, Distributed Circuit iv