Recycling of stabilized wastewater treatment sludges on land application
Stabilize arıtma çamurlarının toprak uygulamasıyla geri dönüşümü
  1. Tez No: 600202
  2. Yazar: TUTKU KURULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE AYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Evsel, kentsel, endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde üretilen çamurlar için geleneksel geri dönüşüm ve yeniden kullanım alternatifleri çevresel, ekonomik ve sosyal yönleri içeren sürdürülebilir bir sistem geliştirmek için yeterli değildir. Değerli malzemelerin çamurdan geri kazanılması ve ayrıca tarımsal amaçlarla yeniden kullanılması, bu alandaki olası riskler ve ayrıca çevresel mevzuata dayanan teknik sınırlar ve gereklilikler açısından büyük önem taşımaktadır. Atıksu arıtma tesislerinde işlenen çamurlar yeterli nitelikte olsalar bile, çamurun tarımsal kullanımı kesinlikle halkın kabulüne bağlıdır. Ayrıca çiftçilerin algısı mahsul üretimine, kullanımına ve ekonomik faydalarına yönelik tutumları etkileyen bazı faktörler açısından önemlidir. Bu tez, arazi uygulamasındaki stabilize atıksu arıtma çamurlarının geri dönüşümünü kamu algısı bakış açısıyla incelemiştir. Bu amaçla, Türkiye'deki arıtma tesisi çamurlarının tarımsal yeniden kullanımı konusundaki halkın ve çiftçilerin algı ve farkındalıklarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Halk için tasarlanan yaklaşık 1500, halkın ve çiftçilerin tarımsal kullanım konusundaki farkındalığını ve kabulünü ölçmek için çiftçiler için tasarlanan 400 anket gönderildi. Geri dönüş oranları sırasıyla %88 ve %58 olarak bulundu. Çalışma, halk arasında en önemli sorunun çamurla ilişkili sağlık riskleri olarak bulunduğunu göstermiştir. Çiftçiler çoğunlukla ürün kalitesi, gıda kirliliği ve yetiştirilen ürünlerin satışı üzerindeki olası olumsuz etkileri konusunda endişeliydi. Tez, araştırma sonuçlarını ayrıntılı sunmakta ve Türkiye'deki çamurun arazi uygulaması / tarımsal kullanımı ile ilgili güncel uygulamalar ve mevzuat hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The conventional recycling and reuse alternatives for sludges produced in domestic/municipal/industrial wastewater treatment plants (WWTPs) are not sufficient to develop a sustainable system including environmental, economical, and social aspects. The recovery of the valuable materials from the sludge and also reuse of it for agricultural purpose are still great concern in this field regarding the possible risks as well as technical limits and requirements based on environmental legislation. Even the sludge processed in WWTPs have enough quality, the agricultural reuse of the sludge strictly depends on the public's acceptance. Also, the farmers' perception was important regarding some factors affecting the attitudes for the crop production, its use, and economic benefits. This thesis investigated the recycling of stabilized wastewater treatment sludges on land application from point view of public perception. For this purpose, a survey study was carried out to determine the public and farmers' perception and awareness for agricultural reuse of treatment plant sludges in Turkey. Approximately 1500 questionnaires designed for public and 400 questionnaires designed for farmers were sent to measure the awareness and acceptance of the public and farmers on the agricultural usage. The return ratios were found as 88% and 58%, respectively. The study showed that the most important issue among the public was found as the health risks associated with the sludge. The farmers were mostly worried about its possible negative effects on the crop quality, food contamination, and sale of the grown crops. The thesis presents the research results in detail and gives the information about current applications and legislation regarding the land application/agricultural usage of sludge in Turkey.