Doğru akım motor hız kontrolü için kesirli dereceli PI denetleyici tasarımı ve zaman gecikmesine bağlı kararlılık analizi
Design of fractional order PI controller for DC motor speed control and time delay-dependent stability analysis
  1. Tez No: 600204
  2. Yazar: RECEP BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, DC motor hız kontrolü için kesirli dereceli PI denetleyici tasarımı ve zaman gecikmesine bağlı kararlılık analizi sunulmaktadır. Haberleşme ağına bağlı kontrol sistemleri tarafından kullanılan ölçüm cihazları ve iletişim bağlantıları, önemli ölçüde zaman gecikmesine neden olur. Gecikme payı, DC motor hız kontrol sisteminin marjinal olarak kararlı olduğu maksimum gecikme süresi olarak tanımlanır. Bir DC motor hız kontrol sisteminin tüm kararlı kılıcı PI denetleyici kazanımlarını zaman gecikmesini hesaplamak için etkili ve basit bir yöntem önerilmiştir. Yöntem, kullanıcı tarafından tanımlanan kesir dereceli integral sabiti, oransal kazanç ve integral kazançları dikkate alarak maksimum zaman gecikmesini hesaplamaktadır. Elde edilen sonuçlar, belirlenen maksimum zaman gecikmesinden büyükse eğer sistemin kararsız hale geldiğini gösterir. Teorik gecikme payı sonuçları, Matlab/Simulink programı ile doğrulanır.
Özet (Çeviri)
In this study, design of fractional order PI controller for DC motor speed control and time delay-dependent stability analysisare presented. The measurement devices and communications links used by networked control system, cause a significant amount of time delays. The delay margin is defined as the maximum amount of time delay for which the DC motor speed control system is marginally stable. An effective and simple a method is proposed to compute all stabilizing PI controller gains of a DC motor speed coontrol system with communication time delay. The method, defined by the user calculates the maximum time delay by considering the values of the fractional of the integral constant, proportional gain and the integral gains. The obtained results, indicate that the system becomes unstable if the time delay exceeds the delay margin at a given set of parameters. Theoretical delay margin results are verified with the Matlab/Simulink program.