Çelik telekomünikasyon kule yapılarının yapısal davranışlarının incelenmesi
Investigation of structural behavior of tower structures of steel telecommunication tower structures
  1. Tez No: 600207
  2. Yazar: HÜSEYİN HİLMİ TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN IŞIL ÇARHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Telekomünikasyon kule yapıları günümüzde büyük önem arz etmektedir. İletişimin sağlanması büyük ölçüde bu kulelere bağlıdır. İletişim gücünü arttırmak ve daha iyi erişim sağlamak amacıyla bu kulelerin sayısında ve yüksekliğinde artışa gidilmiştir. Bu da kullerin önemini arttırmıştır. Ayrıca herhangi bir doğal afet neticesinde bu yapıların zarar görmesi durumunda yaşanacak olan iletişim bozukluğu, doğal afet neticesinde meydana gelen hasarda arama ve kurtarma calışmalarının aksamasına neden olacaktır. Böyle bi durumda telekomünikasyon yapıların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında çelik telekomünikasyon kule yapıların deprem, rüzgâr gibi dinamik etkiler altındaki davranışları incelenmiştir. Giriş bölümünde telekomünikasyon kule yapıların işlevinden ve öneminden bahsedilmiştir. Materyal ve metot bölümünde tasarlanan modellerden ve bu modellere uygulanan yüklerden bahsedilmiştir. Ayrıca bu modellerde uygulanan deprem hesap yöntemleri ve rüzgâr hesap yönteminden bahsedilmiştir. Deprem hesap yöntemi olarak zaman tanım alanında analiz ve mod birleştirme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler modellere uygulanırken sonlu elemanlar metodundan yararlanılmıştır. Rüzgâr hesap yöntemi olarak ASCE 07-10 yönetmeliğinde geçen rüzgâr hesap yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma ve bulgular kısmında modellere uygulanan deprem rüzgâr yüklerinin meydana getirmiş olduğu yerdeğiştirme ve taban kesme kuvveti sonuçlar verilmiştir. Sonuçlar kısmında bu değerlerden elde edilen verilere göre kısyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Telecommunication tower structures are of great importance today. Communication is provided thanks to these towers. The number and height of these towers are increasing in order to increase the communication power. In addition, the lack of communication to be occured because of the damage of such structures during a natural disaster will cause disruption of search and rescue efforts. Such a situation shows how important telecommunication tower structures are. In this thesis study, behaviors of steel telecommunication tower structures under dynamic effects such as earthquake and wind were investigated. In the introduction chapter, the function and importance of telecommunication tower structures are mentioned. In the material and method chapter, Models designed and the loads applied to these models are explained. In addition, the earthquake calculation methods and wind calculation method applied to these models were mentioned. Time history analysis and response spectrum method as earthquake calculation method were used. Wind calculation was made according to ASCE 07-10 regulation. In the research and findings chapter, the displacement and shear force values obtained due to earthquake and wind loads applied to the models are found. In the results section, it was made comparisons according to the values obtained from the analysis results.