Herpes simpleks keratitinde oral asiklovir kontrollü keratoplasti
  1. Tez No: 60021
  2. Yazar: RAHMİ GALİP VİDİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada Mart-1993 ile Mart 1997 tarihleri arasında SB. Ankara Hastanesi 'nde, herpes simpleks keratiti tanısı konmuş 40 hastanın 40 gözü çalışma kapsamına alındı. Postoperatif 800mg/gün dozunda profilaktik oral asiklovir başlanan 22 hasta grup I çalışma kapsamına, oral asiklovir başlanmayan 18 hasta ise grup II çalışma kapsamına alındı. Grup I'de ortalama takip süresi 29.55±14.22 ay ve operasyon öncesi inflamasyonsuz dönem or talama 4.86±0.83 ay ve grup IFde ortalama takip süresi 29.94±14.02 ay ve operasyon önce si inflamasyonsuz dönem ortalama 4.89±0.76 ay idi. Grup I'de primer PK sonrası 22 hastanın, 21 gözünde (%95.45) greft saydam idi. Allogreft rejeksiyonu nedeniyle 1 göze sekonder PK yapıldı ve bu gözde de greft saydam kaldı. Grup İP de ise 18 hastanın 16 gözünde %88.8 primer PK sonrası greft saydam kalır ken, sekonder PK yapılan iki hastadan l'inde greft saydam kaldı, diğerinde greft tekrar ke- sifleşti. Grup I'de, 4 gözde (%18.2) allogreft rejeksiyonu görülürken bunlardan 2 gözde (%9) rejeksiyon atağı birden fazla idi. Grup H'de de 4 gözde (%22.2) allogreft rejeksiyonu görü lürken, bunlardan 3 gözde (%16.6) rejeksiyon atağı birden fazla idi. Grup I'de 3 gözde (%13.6) herpetik rekürrens görülürken grup II' de 6 gözde (%33.3) herpetik rekürrens görüldü. Grup Il'de, 4 gözde (%22.2) herpetik rekürrens ilk yıl içinde görülürken, yine 4 gözde (%22.2) birden fazla herpetik rekürrens görüldü. HSK nedeniyle yapılan PK'lerde greft rejeksiyonları gruplar arası karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı. Herpetik rekürrens oral asiklovir kullanılan grupta daha az görül dü fakat bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Vaskülarizasyon derecesinin, greft rejeksiyonu ve herpetik rekürrens üzerine olumsuz etkisi görülmedi. HSK nedeniyle PK uygulanan hastalarda oral asiklovirin etkinliğinin daha iyi değer lendirilmesi için daha geniş serilere ihtiyaç vardır. Herpetik keratitlerde PK, çalışmamızda greft saydamlığı ve devamı nedeniyle rahat uygulanabilecek bir cerrahi girişimdir. Oral asiklovir kullanılan grupta, daha az herpetik rekürrens görülmesi, postoperatif profilaktik oral asiklovir kullanılmasının tercih edilebilir olduğunu düşündürmektedir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we evalvated 40 eyes of 40 patients which were diagnosed as herpes simplex keratitis, between March 1993 and March 1997 in Ankara State Hospital, Ophthalmology Clinic. 22 patients that were given 800 mg/day oral acyclovir postoperatively accepted as group I and 1 8 patient that were not given oral acyclovir, accepted as group II. In group I, the mean follow up period was 29.55±14.22 months and the inflamation free mean preoperative period was 4.86±0.83 months. In group II, mean follow up period was 29.94±14.02 months and the preoperative inflamation free mean period was 4.89±0.76 months. In group I, in 21 eyes of 22 patients the grafts were clear after primary PK. Because of allogreft rejection, secondary PK was done to one eye, and greft remained clear there after. In group II while grefts were remaining clear in 16 eyes of 18 patients as %88.8 after primary PK, one of the greft survived after secondary PK in two patients. In group I, there was allogreft rejeksiyon in 4 eyes (%18.2) and there were multiple rejeksion episodes in 2 of them. In group II, while allogreft rejeksiyon was present in 4 eyes (%22.2), in 3 after the rejection episodes were more than one. Herpetic recurrence was present in 3 eyes (%13.6) in group I. and in 6 eyes (%33.3) in group II. In group II in 4 eyes (%22.2) herpetic recurrence was present in the first year also in 4 eyes (%22.2) herpetic recurrence was more than one. When greft rejeksions were compared between the groups, in PK which were done for HSK, there was no significant difference. Herpetic recurrence rate was lower, in group that was given oral asyclovir, but this was statistically significant. The degree of vascularisation had no effect on greft rejection and herpetic recurrence. To understantd the effectiviness of oral acyclovir, in PK that were done for HSK, we need more patients. PK in herpetic keratitis, is an effective method, because of the greft survival rate in our study. Low recurrence rate in oral acyclovir group leads us to think that giving profilactic oral acyclovir postoperatively, is a preferable method. 52