Herpes simpleks tip 1 erken antijenlerinin hücrede lokalizasyonu
Lokalization of the herpes simplex type I early antigens in the cell
  1. Tez No: 30128
  2. Yazar: AYFER TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
40 ÖZET Herpes grubu üyelerinden HSV 1, CMV ve EBV konağa asemp- tomatik primer enfeksiyon ile girmekte ve latent olarak kalabilmektedir. Doku kültüründeki sitopatik etkisi uzun sürede ortaya çıkan CMV'u daha kısa zamanda gösterebilmek için, ayrıca herpes grubu virusların onkojenik transformasyon, kalıcı ve latent en feksiyonlarında virüsün varlığını saptayabilmek için Özellikle“erken anti jenler”in gösterilmesi önem kazanmaktadır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden sağlanan dokulardan kurulan fötal deri fibroblast hücre kültürlerini belirli zaman aralıklarında Herpes Simpleks Tip 1 virusu ile enfekte ederek hazırlanan preparatlar, farklı serumlar kullanarak, erken anti jenlerin bu hücrelerdeki lokalizasyonlarını gösterebilmek amacıyla tndirekt îmmün Floresans Tekniği ile boyanmıştır. Çalışmada kullanılan, tndirekt îmmün Floresans Tekniği' nin, uygun serumlar kullanıldığı takdirde, erken antijenlerin hücre içindeki lokalizasyonlarmın gösterilmesi için özgül olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY LOCALIZATION OF THE HERPES SIMPLEX TYPE I EARLY ANTIGENS IN THE CELL The HSV-1, CMV and EBV from the members of Herpes group are able to enter the host by asymptomatic primary infection and stay latent. The pointing out of the“early antigens”is of particular importance to be able to show the CMV in a shorter time, in contrast to the cytopathic effect in tissue culture which exhibits itself in a longer period of time. In addition, it carries importance to be able to determine the existence of herpes group viruses in oncogenic transformations and persistent and latent infections of the viruses. With this purpose, the slides prepared, by infecting the fetal skin fibroblast cell cultures, which have been prepared from the tissues provided from the Department of Obstetrics and Gynecology of the Faculty of Medicine of the Hacettepe University, with type 1 Herpes Simplex with definite intervals of time have been stained by Indirect Immune Fluorescent Technique to be able to show the localiza tions of the early antigens in these cells by using different sera. It has been determined that the Indirect Immune Fluorescent Technique, used in this study, is a specific method to show the localizations of the early antigens in cells when proper sera is used.