Radial keratotomide geç dönem sonuçlarımız
Long-term results of radial keratotomy
  1. Tez No: 60023
  2. Yazar: İNCİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
RADİAL KERATOTOMIDE GEÇ DONEM SONUÇLARIMIZ l.ÖZET Bu çalışmada radial keratotomi (RK) uygulanmış 3 1 olgunun 48 gözü cerrahinin uzun dönem sonuçlarını irdelemek için incelendi Olguların preoperatif ortalama refraksiyon değeri -8.28 + 3.45 D (-18.0 -4.50 D) olup bunlardan 1 1 göz (%22.9) orta miyopi grubunda (-4.50 -5.87 D), 37 göz (%77. 1) yüksek miyopi grubunda (-6.00 -18.0 D) yer almaktaydı. Tüm RK operasyonlarında optik zon 3 mm olup, olgularımızdan 4 göze 1 6 insizyon, 1 göze 12 insizyon, 37 göze 8 insizyon ve 6 göze 4 insizyonlu RK uygulandı. Olguların 30 + 7.5 (18-42 ay) ay takip sonunda postoperatif ortalama refraksiyon değeri -2.19 ± 2.10 D (+1.0 -8.0 D) bulundu. Olguların %58.3' inde -2.0 ila +1.0 D'lik refraksiyon değeri saptandı. Postoperatif refraksiyon düzelmesi orta miyopi grubunda ortalama -2.50 + 2.21 D (-5.50 - 1.0) iken, ileri miyopi grubunda -6.86 ± 3.28 D (-19.0 -2.50) saptandı (Mann-Withney U testi, p=0.0002). Olguların postoperatif dönemdeki son kontrollerinde düzeltilmemiş görme keskinliği ortalama 0.4 ±0.3 (0.1-1.0). Postoperatif komplikasyonlar ise 4 gözde ± 1.00D lik astigmatizma, 2 gözde kamaşma, 1 gözde retina dekolmanı ve 24 gözde gelişen supepiteliel demir birikimleridir. Hasta seçimindeki titizlik ve prediktabilitede rol oynayan faktörler dikkate alındığında RK başarılı ve güvenli bir refraktif cerrahidir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY LONG-TERM RESULTS OF RADIAL KERATOTOMY To evaluate the long-term results of radial keratotomy (RK) that had been performed in the Ankara Hospital Ophthalmology Department 48 eyes of 31 cases were examined. The mean preoperative refractive value of the cases was -8.28 ± 3.45 D (-18.0, -4.50D). Moderately myopic group (-4.50 D, -5.87 D) was consisting of 11 eyes, and the severely myopic group (-6.0 D,-18.0 D) was 37 eyes. The RK procedures were 3 mm central clear zone with 16 incisions (4 eyes), 12 incisions (1 eye), 8 incisions (37 eyes) and 4 incisions (6 eyes). The mean refraction was -2.19 ± 2.10 D (+1.0, -8.0D) at mean follow-up of 30 ± 7.5 (18-42) month and the refractive values of 58.3% of the cases were within -2.0- +1.0D. Postoperative refractive changing of the moderately myopic group was -2.50 D ± 2.21 D (-5.50, -1.0 D) whereas of the severely myopic group was -6.86 ± 3.28 D (-19.0, -2.50 D) (Mann-Withney U test, p=0.0002). The last mean visual acuity was 0.4 + 0.3 Snellen lines (0. 1-1.0). postoperative complications were + 1.00 D astigmatism (4 eyes), glare (2 eyes),retinal detachment (1 eye) and subepithelial iron deposition (24 eyes). With the concerning of the patient selection roles and well evaluation of the prediction factors, RK is an effective and highly safe operation.